Sen Böyle Değildin Cübbeli Hocam!

Sen Böyle Değildin Cübbeli Hocam!

musellem.net cubbeli aciklamaBazı yayın organlarında çıkan asılsız haberlere dair açıklama:  http://www.musellem.net/cubbeli-hoca-ile-ilgili-yazimiza-dair-zaruri-bir-aciklama/

 


Cübbeli Ahmet Hoca her ne kadar sık sık “Benim ne gücüm ne kudretim var, yalnız başına bir adamım” dese de, Ehl-i Sünnet kadrolardan kendisine eleştiri yöneltmenin çok kolay olmadığı meseleye yakın olanların farkında olduğu bir hakikat. Zira hocanın o biricik kürsüsünde kendisinin de kabul ettiği ve yine sık sık söylediği üzere çok kuvvetli hitabeti sayesinde hakkında konuştuğu kimseyi yerle yeksan ettiği bir gerçek. (1)

Biz “Hakkı Haykırmak İçin” diyerek çıktığımız bu yolda bu vakte kadar yaptığımız yanlışları yinelememek adına bir kısım meseleleri konuşmak gayesindeyiz. Mesele basit: Ümmeti üzen şeyler oluyor ve bu üzüntülerin sebebi ümmetin bizatihi suskunluğu.

Bu meseleye tekrar döneceğiz ancak öncelikle bu yazıyı okumak zahmetinde bulunacak olanlardan iki hususu göz ardı etmemelerini istirham ediyorum.

1-Peygamberlerden gayrı kimse masum değildir. Hata etmekten hâli olmayan kimselerin usturuplu bir dil ile hatasını söylemek ona kötülük ya da düşmanlık da değildir. Hata edeni hatasıyla beraber kabul etmek, hata sahibini hatasız görmekten çok daha iyidir. Hatasız kabul ettiğimizi idrak etmiyor ve kabullenmiyor olsak da Efendimiz (s.a.v)’in bize bir ikazı var: “Kişi sevdiğine karşı sağır ve kör olur.” Yani onun hatasını görmez.

2-Bu zamanda kimse “la yüsel” (sorgulanamaz) değildir. Bu işin tabiatında böyledir; herkes sorgulanabilir. Sorgulanmalıdır ki arızalar kök salmadan sıhhate kavuşmak mümkün olsun.

Bunları aklımızda tutmamız icab ediyor zira yazının herhangi bir yerinde muhabbetinizden ötürü yanlış algılayabileceğiniz yerler olabilir. Bunların önüne geçmek yazıdaki gayemizin hâsıl olması için ilk şarttır.

Bu yazının gayesi Ehl-i Sünnet olarak değerlerimizi kaybetmek korkusudur. Unutmayın; kaybetmek yalnızca uzaklaşarak ve küçülerek değil, büyüyerek ve yakınlaşarak da olur. Ve biz çok zaman böyle kaybettik!

Gelelim Konuya

Buraya tekrar döneceğiz dediğimiz yerden devam edelim; bu vakte kadar yaptığımız hatalar dedik. Yazının yazılmasında amil sebep Cübbeli Ahmet Hoca olduğu için lafı eveleyip gevelemeye gerek yok.

Yıllarca Hocayı dinledik, (ki ben en az 10 sene dinledim okudum ve hala istifade ediyorum) sağdan sola vurduğu, devirdiği kimseleri anlatırken güldürdü bizi. Evet, Ehl-i Sünnet dışı kimselere idi yaptığı, onların yerle yeksan oluşundan, cehaletlerinin ifşa oluşundan haz alıyorduk! Ama hiç birimizin aklına “ilmin hatırını incitiyor olduğumuz” gelmedi. Hani ilmin asaleti, ağırlığı vardır ya; bildikçe ezilir insan altında. Öğrendikçe susar demiş büyüklerimiz. Tavırları gittikçe ağırlaşır bilenin…

O sırada bunları pek düşünmedik doğrusu. Neden mi? Biz Cübbeli Hoca ile aynı takımdaydık ve goller hep karşı kaleye gidiyordu. Tabi mutlu olacaktık. Golü nasıl attığımızın pek önemi yoktu: hakikat!

“Ne diyor bu?” diyenlerin Cübbeli Hocayı esasen tanımamış olduğu, o dakikalarda bizimle beraber mutlu olanlar arasında olmadığını varsaymak zorunda olduğumu bildirmek isterim…

Cübbeli Hoca’nın reddiyeleri ve köpük kadrolara iğne dokunduruşu ilmin izzetinin daha ziyade korunduğunu düşündüğümüz bir takım yazılı mecralarda da ilerlemedi değil. Kalemine kuvvet deyip arşivlediğimiz yazıları azımsamıyor, küçümsemiyoruz yani.

Ama nedense hocamızın kulaktan dolma bilgilere olan temayülü ile çok defa hakikatin hatırını incittiğini fark edemedik. Zira hocaya karşı konuşmanın rüzgara karşı üflemek kabilinden absürt olduğu ayan beyan ortadaydı, bu yiğitliği yapanlar ise beklendiği gibi bize ulaşmayan sesleri içinde boğulup kalıyorlardı muhtemelen.

Gün geldi hocanın kulaktan dolma bilgilerle bizi vurduğuna şahit olduk. Bilemedik koca âlim neden böyle yapardı, anlayamadık! Anlayamadık, soramadık, anlatamadık..

Hani dedik ya kimse sorgulanamaz değildir, hata yapmaz değildir diye. Hocanın hataları ya samimi olarak inandığı şeylerden fayda görmesi ve dolayısıyla onlardan vazgeçmeyişi ya da işittiğine safiyane yürekle inanması ve inandığını fevrilik ile kürsüye taşımasıdır diye inandık biz hep. Samimi olarak inandığından vazgeçmediğini düşündüğümüz şeylerin başında zayıf hadislerle olan münasebeti gelir ki o ayrı bir yazının konusudur.

İkinci hata sebebi olan fevrilik ve kulaktan dolma olanı kürsüye taşımak ise kendi ifadeleri ile örneklendirebileceğimiz anekdotlarla doludur.

Biz hatırlatalım bilenler boşlukları doldursun;

1. İsmailağa Camiinde Selahaddin hocanın imamet süreci. Haftalarca kendisine gelen bilgilere istinaden kürsüden isim vererek tenkid ettiği Selahaddin hoca ile sonra nasıl barıştılar ki? Her şey yanlış anlaşılma, araya kimseyi sokmadan yapılan tek görüşme olmayışı. Cemaati ikiye böldüğümüz o günlere ne gerek vardı be hocam demeyelim mi şimdi?

Cubbeli talu2. Mehmet Talu hoca hakkında yaşananlar. Hacca giden hocaefendi arkasından fevri davranışlar. Sonra yüz yüze geliş ve özür dilemeler. Flash TV ekranlarının şahid olduğu bu olaya ne gerek vardı diye sormayalım mı şimdi?

3. Yakın yıllar önce Bediüzzaman Said Nursi merhum hakkında konuştun. Biz bilemedik hoca yanlışları düzeltti dedik. Sonra baktık ki Mehmet Paksu hocamıza doğruları gösteriyor. Ah be hocam madem baştan sona bile okumadın o kitabı niye sarstın milletin yüreğindeki Üstad’ı demeyelim mi şimdi?

4. Nureddin Yıldız hakkında bir şeyler söyledi uzun zaman önce.  Hak verdik. Hoca kendisine ulaştırılan bilgileri teyid etmeden kürsüden haykırmıştı hakikat bildiğini. Sonra baktı ki yanılmış, hapishanede iken “aman” dedi, “yanılmışım yanlış söylemişler bana.” Çıkınca bu defa “yok” demeye başladı, “onun başka arızaları da var.” Bunca yanlış anlama ile kafaları karıştırmak reva mıdır diye sormayalım mı şimdi?

Sıralama uzar da gider. Bizim kaale almayıp kendisine cevap hakkı bile tanımadıklarımızdan kim bilir neler çıkar diye düşünmeyelim mi şimdi?

Bunlar konuşulurken, “doğruları öğreniyoruz” diye sevinirken, ters düz olunca her şey, Cübbeli hocayı hakkaniyete davet eden, ona kırılanlar kaldırsın ellerini… Bir milyonu aşkın takipçi sayısı ile bunu başarabilenlerimizin sayısı arasındaki farklı uçurumu tahayyül edemiyorum, edemezsiniz!

CubbeliSebebi ne ola ki dersiniz? Sebep çok basit. Çünkü biz onu seviyorduk/seviyoruz. 11 yaşında kürsüye oturmasından, doksanlı yılların Külliye vaazlarından, günde on saat çalışıyorum dediği tefsir telifinden, risalelerinden, babasının zenginliğini yalnızca davası için kullanışından, 28 şubatta hapse girişinden, çıkışındaki dik duruşundan, 10 riyale alıyorum dediği entarisini gösterirken gördüğümüz dağınık sarığındaki tevazudan, sabah namazlarında kıldırdığı tesbih namazından, İzmit’te, Adapazarı’nda yaptığı ateşli sohbetler ve yanık Kur’an tilavetlerinden, Efendi Hazretlerine olan sadakatinden…

cubbeli3Sevmek için o kadar çok sebebimiz vardı ki…
Yok yok yitirmedi bunların tamamını. Dimdik durduğuna inandığımız hususiyetleri var hala. Ama yerle yeksan olmuş, zedelenmiş, değişime maruz kalmış, unutulmuş hususiyetleri de var…

Biz üzülmeyelim mi şimdi buna?

Akıllara takılan soruların suçlusu bir tek biz miyiz gerçekten? Kitaplarını satır satır ezberleyenlerin, kasetlerini dinlerken düğmelere basmaktan parmakları şişenlerin, sözlerini not defterlerine cümle cümle nakşedenlerin…

Sormayalım mı şimdi bunları? Demeyelim mi neden bunların sana olan muhabbetindeki değişim?

Oysa onlar hala ilme sevdalı bilesiniz! Onlar hala Ehl-i Sünnet isimlerin peşinden gitme gayretindeler.

Bir de muhabbetini yalnızca Cübbeli hocaya bağlamış olanlar var. Cübbeli hoca kürsüden isimlerini verdi diye böylesi binlerce kişiden hakaret işiten, küfür yiyen, tehdit edilenler var. Her Cübbeli hoca muhibbanının durumu böyle değil elbet ama böyle bir potansiyel olduğunu bile bile, bizim görmekten bile utanacağımız lafları diline dolayan kadroların varlığından haberdar olmasına rağmen neden kürsüler isim listelerinin ifşa edildiği yerler haline geldi diye sormayalım mı şimdi?

İş bu ifşa faaliyetini batıldan muhafaza için yaptığından hiç şüphemiz yoktu bir zamanlar. En fazla “Dazlak Nuri” derdi malum şahıs için. Onun hakkında reddiye yaparken eserini önerdiği, kendisini methettiği, istikametinde hiç sapma olmayan hocalarımızı incitiyor şimdi!

Sahi, şu verdiği isimlerin yerle yeksan olduğu kürsünden Ehl-i Sünnet müdafilerini tavsiye ettiğini, onları da dinleyin dediğini ne vakit göreceğiz? Yalnızca yanlış anlaşılmasın diye “Ehl-i Sünnet değildir demiyorum ha!” deyişinle faydadan çok zarar verdiği isimler… !

İhsan Şenocak’ı, Ebubekir Sifil’i, Orhan Çeker’i, Esad Coşan’ı, Cevat Akşit’i, Şevket Hoca’yı, Osman Nuri Topbaş hocayı dinleyin dediğini, Semerkand yayınlarını, RIHLE’yi, Bedir yayınlarını, Altınoluk grubunu okuyun dediğini hiç duymayacak mıyız?

Ehl-i Sünnetin vahdeti için bunlar şart değil mi? Birilerinin ben demekten vazgeçmesi, başka adresleri göstermesi lazım değil mi? Bunların başında da en büyük cemaate hitap eden bir kimse olarak hocanın gelmesi lazım değil mi? Bunu yapsa insanların etrafındaki değerlere düşman değil, değerlerin bizzat sahibi olacağı hakikatini görmüyor muyuz sahi?

Hocam,

Hakikat var hocam, biz seni müdafaa etmekten yorulduk, insanların haklı olduğu yerde “o bizim kıymetlimizdir, dokunmayın” demekten, susmaktan yorulduk…

Ve bu yazıyı biz yazdık. Ortada ya seni şiddetle müdafaa edenler ya da galiz hakaretler savunanlar var. Bu yazı seni sevenlere hatalarını görebilmelerini, müdafaalarında haddi aşmamalarını genişçe bir hikâye ile telkin etmek, diğer yandan sana olan kırgınlığımızı ifşa etmek için yazıldı…

Yani senin adını anıp reklam yapmak için değil kendimizi. Bizi bunca zaman susanlar olarak, yazacak haber arayanlarla bir tutmazsın diye ümid ediyoruz!

Seni gerçekten sevenlerin, seni hatalarınla kabul edenlerin kabini daha fazla kırmaya, üzmeye, gücendirmeye, darıltmaya devam etme, Kol kola görmek istediklerimizi karşı saflara dizme. Bunu isteyenleri üzerimize güldürme.

Ve minallahittevfik…

Bunu bir dertleşmek olarak okuyanlar, düşünenler, hak verenler olursa, samimi tenkitlerine, sorularına, soru işaretlerine yeni cevaplar aramak yeni yazıların işidir.

Zira biz niyetinden emin kimseleriz.


(1) Ehl-i Sünnet dışı kimseler hakkındaki konuşmalarının neticesi olarak kimsenin yerle yeksan olmadığı tezi hem hoca hem de dinleyenleri tarafından itiraz olarak sunulabilir. Ancak kaderin taalluku ve ümmetin imtihanı zaviyesinden bakıldığında, hakkında konuştuğu kimselerin de az zarar görmemiş olması gerçeği ile birlikte mesele biraz daha anlaşılacaktır.

Paylaş, Haberdar Et:


Editör

Yazarın şu ana kadar yazılmış 142 makalesi bulunuyor.

Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 111 YORUM
 1. aise songul diyor ki:

  Allah Razi olsun saygi hurmet Cercevesinde Samimi duygularla Kaleme Alinmiş Bir Elestiri uyari yazisi okuduk
  InsaAllah Yazinizi Cubbeli Ahmet hocama Da gonderirisiniz insaAllah Duaciniz olacaltir Bu fakir de 25 Yildir Cubbeli Ahmet hoca Cemaati Dinleyeni Seveni Olarak Sevginin Kör etmedigi Bakiş acisi ile Kimse Hatasiz Degildir Hocamiz canimiz Ciyerimiz Ama Sevdiklerimizi Sevmemizin Nişanesi Onlarin Hatalarini Görunce Uyarmamizdir Diyorum Sel ve Dua ile

  1. Cübbeli diyor ki:

   Sen sevginde Yalancısın! Allah senin gibileri Cübbeli hocanın etrafindan tez zamanda ayirsin!

  2. MEHMET ERDOĞAN diyor ki:

   cübbeli ahmet hoca nın bu hocaları dınleyin demiyor diyorsunuz ve kul hakkına giriyorsunuz ismini zikrettiğiniz hocaoların hepsinin dinlene bileceğini sürekli söylemektedir sohbetlerinde hep söylemiştir ama bu ismini vermiş olduğunuz hoocaların ismini hepsini bir anda değil ama bir kaç sohbetinde isimlerini vermiştir bu yüzzden silerde cübbeli hoca nın hakkına girmektesiniz sadece ihsan eli açık’ın ağzına bakarak ODA TV DE YAPMIŞ OLDUĞU KEFEN İDDİASINA İNANARTAK VE cübbeli ahmet hocanın yazmış olduğu erbaine idrisiye kitabınA reddiye yapan ebubekir sifil hocaya reddiye yapmıştır sizleri hocaya dinlemeden yorup yaptığınız ve insanların kafasını karıştırmaya çalıştığınızdan ve yanlış bilgilerle reddiye yaptığınız için CENABI ALLAH mutlaka hesabını soracaktır vesselam.

  3. Ali diyor ki:

   Yazik vallahi yazik ! Ülkede eleştirilecek Hoca Alim kalmadi Ehli sünnet vel cemaat itikatini tek basina yasayan yasattiran bu insani al assagi etme cabaniz beyhude ! Ne geçecek elinize bu cirkefligi yapinca Siaci Ehli sünnet dusmanlarinimi sevindirmekmi ? Beyhude ne yapsaniz ne yazsaniz beyhude .Bizler Ehli sünneti anlatanlarin ilim leri ile ilgileniyoruz özel hayati vs ile ilgilenmiyoruz.Amaciniz galiba cemaat magazinciligi isine soyunmak .Begenmiyorsan dinlemeyin kendisini, bi yanlis görüyorsanız kendisine direk soyleyin ,buralarda ileri geri yazmak delikanlik adamlik değil .Bir tane sohbet yazi gösterin ehli sünnete karsi diycem bu imkansiz.Allah sizi ve sizin gibileri silah etsin amin.

   1. Ergün diyor ki:

    Hiç güleceğim yoktu :) Ehlisünneti tek başına yaştan hoca he :) Hoca dediğiniz zatın Ehli sünnet ile uzaktan yakından ilgisi yoktur, ne varki mmeydan ona kaldığından boş davul çok ses çıkarır misali konuşup durmaktadır sizin gibi “aklını ve düşünme yetisini birileri ile sınırlayanlar” kişiler maalesef bu k,işilerin ehli sünnet müdaafa gayretinde olduğunu zannetmektedir. Eğer gerçekten hakikati arıyorsanız ehli sünnetin bel kemiğindeki kişilerin eserlerini okuyun durumu çok net anlarsınız.

    1. adem kul diyor ki:

     Ergün bey, ehli sünnetin bel kemiğindeki kişiler kimlerdir,ve eserlerinden bazılarını yazarsanız istifade ederiz…

    2. emo diyor ki:

     Aynen hiç güleceğiimiz yoktu hocaehli sünnet uzak yane ha
     hahaha

  4. Musab Seyithan diyor ki:

   1. Musab Seyithan diyor ki:

    Sayın editör biraz önce gönderdiğim yorumu yayınlamayacağını biliyorum. Bunu yayınlamak için sizde mangal gibi yürek olması lazım.Yorumlara baktım da “körler sağırlar birbirlerini ağırlar” türünden. Cübbeli, Mehmet Talu hocaya ve Metin Balkanlıoğluna kurban olsun.

    1. Editör diyor ki:

     Tebrik ediyorum sizi, hatta teşekkür de ediyorum;
     Hadsiz, densiz, hakaret ve tekfir dolu yorumunuzu yayınlayamayacak kadar asil bir oluşum olduğumuzu anlamış olmanız sevindirici…

     Onayladığımız onlarca eleştiri dolu yorum gibi, “edebini takınan” bir kimse olarak yorum yazarsanız onaylarız..

     1. celal diyor ki:

      musab sen hangi teraziyle tartıyorsun hangi medresede okudun icazetin varmı hocan kim

 2. kazim diyor ki:

  Eskiden hocayi savuburdum simdi bi dedigi bi dedigini tutmuyor cubbeli hocaya itibar edilmez der olduk. Ama hak etti pazarlamacilik yapiyor kendin den baska herkezi siliyor kulaktan duyma ifafelerle insanları kırıyor döküyor kisacadi artik eski agirligi kalmadi….

  1. Cübbeli diyor ki:

   Cahil birisin ama bir doğru sözün var. Evet dini çok güzel insanlara sunuyor. Allahü Teala razi olsun Hocam dan Ki onun gibi bu dini pazarlayan mi var?

   1. emrece diyor ki:

    Elestirilemez mi cubbeli. Bizim yaptigimiz dusmana dogrulttugumuz silahi temizlemek.

   2. Mehmet diyor ki:

    Evet dini pazarlıyor,ve artık pazarda sattığın şey senin değildir.

   3. Büşra Kevser diyor ki:

    Cahil birisin ama bir cümleni doğru buldum, demek ne demek! Bu nasıl sarsılmaz bir ego! Siz insanları bir paragrafla cahildir/cahil değildir diye ayırt edebilcek bilgelikte misiniz ki (!) bu cahilliği üstlendiniz? Hayret doğrusu..

 3. Adnan diyor ki:

  S.A. Öncelikle ses getirecek daha doğrusu sesi duyulacak birileri tarafından bu düşüncelerin gayet edep dairesi içerisinde dile getirilmiş olmasından dolayı çok hoşnut olduğumu sizlere belirtmek isterim. Bu yazıyı kaleme alan herkeseten Allah (C.C.) razı olsun İnşaallah… Yaşananlara kısmen ben de muhatap oldum. İçeriden biri olarak edep dairesinde kalmak koşuluyla yaptığınız eleştirilere bile tahammül gösterilmiyor ne yazık ki. Tekrar olacak lakin belirtmem lazım üslubunuz çok hoş. Artık top Hoca da, Muhakemesini doğru yapmayı nasip etsin İnşaallah. Rabbim yar ve yardımcınız olsun… Selametle…

  1. Cübbeli diyor ki:

   Bu da tatlı su kurnazi! Hocaefendi bilmez, ay ne mübarek adamlarsiniz , tatlı diliniz çok hoş… aynı Câmii hocaları gibi bu arkadaş, sünepe nolcak! Allahü Teala razi olsun sizden Cübbeli Hocam,

   1. mehmet muaz diyor ki:

    CÜBBELİ RUMUZLUYA EL CEVAP:
    Aynı camii hocaları gibi sünepe ne olacak. Bu laf ne Allah aşkına ben imam olarak hocamın ilminin aşığıyım. Sen hoca efendiyi savunacam derken sakat laflar ediyon dikkat et.

   2. Adnan diyor ki:

    “İslam’ın şartı beştir, altıncısı da edeptir” der büyüklerimiz. Bu yazıyı kaleme alanlarda (kaleme alınan yazıya bakarak) Elhamdülillah edebin var olduğunu görmüşüz ve taltif etmişiz. Görmeseydik eleştirirdik. Çok şükür bizim yazdığım yorumda da bir edepsizlik emaresi görülmemektedir. Peki bizim yorumumuzu eleştiren Cübbeli isimli arkadaş; Sen, beni gördün mü? tanır mısın? benim hakkım da herhangi bir fikre sahip olacak kadar hukukun oldu mu? Farkında mısın bilemiyorum lakin bilmediğin tanımadığın hakkın da zan yürütüyor üstelikte “Tatlı su kurnazı, Sünepe” gibi sıfatlarla hitap ediyorsun. Diğer yorumlara yazdığın cevap yorumlarında da bu böyle. Elhamdülillah ne olduğumu da, ne olmadığımı da biliyorum. Bunun şükründen acizim. Naçizane size bir tavsiyem; Tevbe edin ve şahsımdan ve yorum adı altında hakaretvari şeyler yazdığınız diğer okuyuculardan helallik isteyiniz. Bu iş mizana bırakılmayacak kadar ciddidir. Bilmediğinizi ima etmiyor sadece hatırlatmak gayesi güdüyorum. Selametle…

 4. hatve diyor ki:

  Tamda kafamda dolaşan içimi kemiren ama dıslanmak anlasilamamak korkusuyla dillendiremedigim mevzular.biz de bu cemaat içindeyiz fakat yakinlarimin tutumu o kadar garipki tam bir taassub içindeler tek doğru gibi davranıyorlar

  1. Cübbeli diyor ki:

   Cübbeli Hocaefendi yi dinlemezsin olur biter. Birşey de içini kemirmez evet tekdogru değil amma tek kalmış doğru

   1. mucahıd diyor ki:

    herkse cevap vermek zorundamısın cubbelı kod adlı kardes… yazık sana :-)

 5. Sancar diyor ki:

  Son sohbette ebubekir Sifil hocaya sitem Ederken kendisini yanliz hissettigini dusundum. Irak’ta ki Yemen deki sia kusatmasi, icerdeki takiyyeciler, kanal sahibi olmanjn da verdigi Hemen hergun gündem olma durumu yormus, sikinti vermis, Yanliz hissettirmis diye dusundum. Kendisi de belirtti Zaten hepsini topladim ama birlik cikmadi diye. Ehli Sunnet hocalari beraber, birlik halinde görmek istedigimiz, gorus farkliliklarini aralarinda halletmelerini istedigimiz bir gercek. Ebubekir hocaya sitemi acikcasi uzdu. Umarim yazilanlari goruyordur. Sapik, bidat ehline karsi birlik olan hocalari gormek istiyoruz. Kendisini de hala seviyoruz, saygilar

  1. Cübbeli diyor ki:

   Sen bi git sifilin neler yazdığına bak ondan sonra hocayı tekrar dinle. Yazın çok çelişkili aynı kafan gibi

 6. eroglu diyor ki:

  Öyle bir baslik atmissiniz ki hoca bir öyle bir böyle der gibi;ben kendim defalarca sahitim ki illa bizden degil diğer ehli sunnet hocalardan da istifade edin diye.hocamizin evet en kötü tarafi denecek yani varsa oda cok saf olmasi ; herkesi kendi gibi zannetmesi,onun için bu kadar sıkıntılara düştü. Her insanin yapabilecegi siradan hatalari siralayip da sen boyle degildin seklinde baslik atmak hiç de hakkaniyetli olmamis.Ki o bahsettiginiz kisilerden Özür dileyip helallik almisken;yani elestirecekseniz sapitanlari elestirin lütfen!

  1. Cübbeli diyor ki:

   Allahü Teala razi olsun sizden Cübbeli Hocam ve sizi yalandan değilde bu yazıyı yazan kardeşimiz gibi gerçekten sevenlerden de razi ol amin

 7. Mehmet diyor ki:

  Sarih ve temiz bir yazı olmuş, elinize sağlık. Cübbeli hocanın vidyolarını yıllardır izlerim ve her seferinde de kalbime bu duygular gelirdi. Bir sökükten dolayı abayı yakmak islam alimlerini hiç yakışmıyor. Aynı şehirde hatta aynı muhitlerde olmalarına ragmen birbiriyle görüşmeyen ama aynı şeyleri aşk derecesinde sevdiklerini söyleyen insanlar nasıl olabilir, aklım hafzalam almıyor. Aynı dertlerle dertlendiğini söyleyen insanlar bir yolunu bulup bir araya gelmez mi? Bu kadar hocaefendi var, bu hocalar niye bir araya gelmezler? Niye şöyle birbirlerine sarıldıklarının, birbirlerini ahretlik ilan ettiklerini göremeyiz biz bu ümmette? Niye birlikte umreye gitmezler? Bu tenakuzlar silsilesi yakışmıyor, islamı anlatan insanların hayatlarında huzuru tesis ettirdiklerini görmek ve bu durumdan “hallenmek”, bize kitaplar dolusu anlatacaklarından emin olun çok daha değerli.

  Sevgili Peygamberimiz (sav) yanına gelen herkese farklı reçete vermiş. Bedevi sahabe gelmiş, git 2-3 şeyi yap cennete gir demiş, genç erkek gelmiş ona ayrı bir reçete, bir kadın gelmiş ona ayrı bir reçete, kapkaranlık olan cahiliye dönemini apaydınlık bir Peygamberi döneme dönüştürmüş en hakiki önderimiz. Demekki Cennetin yolu kimsenin tapulu malı değil, cennete gitmek gerçekten bu kadar çetrefilli de değil, insanımız-insanlık merhamet bekliyor, vicdan, muhabbet, mağfiret bekliyor. Müslümanlar olarak artık hayatlarımızı iç kavgalarla, birbirimizle vakit harcayarak geçirmeyelim. Allah yar ve yardımcımız olsun.

  1. Cübbeli diyor ki:

   Sen bu yazını diğer ismi geçen şahısların yorumlarına yapsan katilirdim amma onların Cübbeli Hocaefendi yi kiskancliklari yüzünden Cübbeli hoca şu anda tek kalmıştır. Sizin gibi cahil Müslümanlardan Allahü Teala ya siginiriz. Sizde çıkın gidin ki saf öz halis cemaat belli oksun

   1. Mehmet diyor ki:

    Sen de benim yazdığım hakikatlere cevap ver, benim cehaletimle uğraşacağına önce herkese yazdığın hakaretamiz mesajları tekrar oku, bizimle ahirette nasıl yüzleşeceğini düşün. Hangi birimizden bu sayfayı okuyan kişi adedince helallik dileyebileceksin? Bizim yazdıklarımızın bir tanesinde Cübbeli hocamıza bir hakaret, bir küfür var mı? Hakiki manada soru soruyoruz, Mehmet Zahid Kotku hazretleri, Mahmut Efendi hazretleri ve diğer tarikatler vakti zamanında hep birlikte umre yapar, birbirleriyle derin bir muhabbet muhafaza ederlerdi. “Ehl-i sünnet” diye diye, “en hakiki ehl-i sünnet” diye bir olay çıkartıp ondan sonra karşısına aldığı herkesi de fitnecilikle, kıskançlıkla, hainlikle suçlamak islamın hangi kıstasıyla bağdaşır? Hele hele bu insanlarla bir kez aynı sofra etrafında oturup bir iki laf etmeden, adeta bombalamak ne demektir? Bütün müminler kardeş değil midir? Sen benimle camide yanyana gelsen beni fitneci-kıskanç ilan edip yanımda namaz kılmayacak mısın? Bu kafayı bırakın artık, böyle yapa yapa en son bir başınıza kalacaksınız, yeni nesilde islam adına bir damla muhabbet bırakmadınız bu söylemlerden dolayı.

  2. Kadir diyor ki:

   Kardeşim Cübbeli Hoca hangi ehli sünnet alimi bombaladı bugüne kadar. Abdülaziz Bayındır mı, Mustafa İslamoğlu mu yoksa Hayrettin Karaman mı? Bunlar mı ehli sünnet ! Bu yazıyı yazan arkadaş kadar sizin de dinlemediğiniz belli. Arada bir reddiye kısımlarını internetten duyuyorsunuz ondan sonra vay efendim fitneymiş de öyleymiş de böyleymiş de.

 8. Salih diyor ki:

  Allah razı olsun yazandan. Çok doğru tespitler. Sen böyle değildin hocamm !!!

  1. Cübbeli diyor ki:

   En çaresiz yorum. Allahü Teala razi olsun Cübbeli Hocaefendi den. Ona karşı birlesenleride tez zamanda bir daha Cübbeli Hocaefendi nin sevgisinde birleştirmesin

   1. Muhibbân diyor ki:

    “Cübbeli” rumuzlu kardeş, bizler su,ayran içerken sen ne içiyorsun merak ettim açıkçası…

    1. muammer diyor ki:

     bende sizi merak ettim kimin suyundan içiyorsunuz sapık hocalara cevap verecek tabiki cübbelinin makamı bunu gerektiriyor hocalar adam olursa sorun kalmaz cevap verdiği hocaların ne halt yediğine bakın sonra konuşun kardeşim hoca susarsa meydan bozulmuş hocalara ve sizin gibilere kalır allah hocamıza yardım etsin

 9. Yusuf diyor ki:

  Sadece şunu söyleyebilirim.Mükemmel bir yazı kaleme almışsınız.Edep adap sınırları içinde haddi aşmadan ve gerçekten gerçeklerle dolu bir yazı.Bu yazıyı kaleme alan veya alanlardan Allah razı olsun.

 10. Abdullah diyor ki:

  ”Cübbeli” rumuzuyla yazan kardeşim. İncitici yorumlar yazdığının farkında mısın?.

 11. necmettin diyor ki:

  Siz bu yazilari daha cok okursunuz.akliniz neyse zikrinizde odur o zaman cubbelini ahmet hocanin safında boşuna yillarini vermissin

  1. abdullah diyor ki:

   insanları tabulaştırmak cehaletin babası olsa gerek meseleyi birilerini savunmak veya karşı çıkmaktan ileri düşünemeyen zavvalı kardeş cübbeli diye isim kullanma bari zira o sohbetlerinde beni değil kuran ve sünneti merekeze alın diye yıllardır yırtınıyor wesselam

 12. gokhan diyor ki:

  arkadaşlar yapmayın allah aşkına inanmayın bunlara ahmet hocayı karalama kampanyası bu en çok ta ahmet hocayı seviyorum diyenlerin yorumu çıldırtıyor beni arkadaş ahmet hoca her sohbetinde nerdeyse diyor ki bir sürü ehli sünnet hoca var onlardan istifade edin dinleyin diye nasıl olurda duymadım dersiniz yha ahmet hoca hatasız olmayabilir ama asla kulaktan dolma haberlerle milleti ifşa etmez bildiği konuda da islama karşı yapılan tüm şeylere en sert tepki verir bunu nasıl görmezsiniz aczık akıllı olun böyle saçma sapan şeylere itibar etmeyin yapmayın bi anda dönmeyin

 13. gokhan diyor ki:

  ama ben hiç bir hocadan cübbeli ahmet hocayı dinleyin ondan istifade edin dediğini duymadım kimse bunları söylemez neymiş ahmet hoca hiç kimseyi bu hocalara yönlendirmiyormuş ayıp ya bu kadar cahil olupta bir haberle hocamıza cephe almayın sohbetlerini dinleseniz pişman olurusnuz

 14. er diyor ki:

  Sen kimsin lan fitneci Allah senin fitness korusun cemaati

 15. zülfikar diyor ki:

  degerli kardeslerim bu derece önemli konuda bu denli sade bir dil ile düsüncelerimize tercüman oldugunuz için sagolun.

 16. yolcu diyor ki:

  Kanaatimce gayet yerinde ve olumlu.kibarca yapıcı bir tenkit olmuş, böyle şeylere açık olmak lazım.yapıcı eleştirilere.

 17. Abdurrahman diyor ki:

  o kadar edebiyat parçalamış hesapta iyi niyetle yazdığını söylemişsiniz ancak kendi kendinizi ele vermişsiniz.Madem hakikat için hocaya elestiri yapıyosunuz niye hoca sizi de eleştirince bu yazıyı yazdınız? Madem samimisiniz o dediğiniz isimleri eleştirdiğinde yazsaydınız.Bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın bana dokunursa nefes almasın demiş oluyosunuz kendi nefsinizi tatminden başka nedir?Yazıdaki “Gün geldi hocanın kulaktan dolma bilgilerle bizi vurduğuna şahit olduk.” sözü herşeyi anlatıyor.Ayrıca hoca affeden taraf olmayıpta fitneyi engellemeseydi ve barışmasaydı daha mı memnun olacaktınız.Hocanın yumuşak kalpliliğinden kaynaklanıyor barışmaları ve hocanın erdemini gösteriyor.yoksa hoca o lafları uyudrmadı onların beyanları ortada.Nureddin yıldızı nasıl savunuyosunuz onu da anlamadım İbn-i teymiyye yi savunan adamın ilim izzeti olmaz.

 18. Avni diyor ki:

  Herkese cübbeli mahlası ile laf yetiştiren vatandaş. ….. doyma emi. (hakaret içeren kısım yönetim tarafından sansürlenmiştir)

 19. slh diyor ki:

  sözlerime ilk önce Alla’ın selamı ile baslıyorum.
  Esselamu aleykum..
  Cübbeli Ahmet Hoca Bu kadar şeyler yapıyorsa Efenfi H.z Uyarırdı..
  Biz mercimek tanesi beynımızle Allah Dostların Hal ve Hareketlerini eleştiremeyiz,
  Elestirmemeliyiz.Tabi Efendi H.z Asrın müceddidi olduğuna inanıyorsak. Efendi H.z ve Cübbeli Ahmet Hocanın bir bildiğini vardır. Eğer biz kardeşler boyle seyleri eleştirken kalb kırarsak ihvanlar olarak, biz nasıl aleyhissa latu vesselamın örnek yaşantısını insanlara nakledeceğiz.

 20. kemal diyor ki:

  Cübbeli hocamın bu güne kadar ki her söylem ve eyleminin altına imza atarım. Yıllardır baskılar altında mücadele ederken bahsettiği kişi ve cemaatler ağzını açıp tek kelime etmemişlerdir. Bu iman,cesaret,yürek,inanç meselesidir.

 21. Mehmet diyor ki:

  Değerli Cübbeli kardeşim,

  Ben kimim biliyor musun? Ben cübbeli hocanın vaazlarını dinleyen, hapishaneye düştüğü zaman onu çevresinde her ortamda savunan, her hafta mektuplarını dinleyen, radyosunu dinleyen, kitaplarını satın alıp kütüphanesinin en baş köşesine koyan kişiyim. Ne Cübbeli Ahmet hocayı hayatımda 1 kez görmüşlüğüm var ne de kendisiyle bir menfaat ilişkim var. Kendisini müslüman olduğu için seven birisiyim

  Tıpkı Nureddin Yıldız’ı, İhsan Şenocak’ı ve diğer islam alimlerini sevdiğim gibi.

  Ama ben Efendi hazretlerinizin müridi değilim, ben MUHTEREM Fethullah Hocaefeninin hayranı değilim, bir yerin, bir sistemin, bir statükonun savunucusu değilim. İslamın ve müslümanların galib gelmesi adına kanınca kararınca birşeyler yapmaya çalışan basit-günahkar bir müslümanım.

  Peki sen kimsin? Herkesi fitnevur ilan etme hakkını nereden elde ediyorsun?
  Ümmet cayır cayır yanarken, her yer kan revan içindeyken neyin statükosunu savunmanın peşindesin?
  Cübbeli Ahmet hocanın her hafta minbere çıkıp elimizde güvenilir kalmış 5-10 hocayı topa tutmasını nasıl savunabilirsin? Bu rastgele saldırıların kime ne faydası var?
  Türkiyedeki müslümanlar cayır cayır paralel yapı fitnesiyle boğuşurken Muhterem Hocamız niye Fetullah Gülen hakkında veya paralel yapı mevzusunda bir kez dahi çıkıp birşey söylemiyor?

  Kimse birşey söyleyemezken Cübbeli hocamız tam bir mücahit olarak mücadele etmiştir. Müslümanların birbirine düştüğü zaman hep sulh ve huzur zamanı olmuştur, bu da ayrı bir gerçek. Şu anda toplumda fitneye sebebiyet verecek konuşmalar yerine, hangi hocaefendiyle dertleri varsa kendi aralarında her medeni insan gibi oturup 1-2 saat hasbihal ederek konularını çözebilirler. Bizleri bu tür konulara alet edip zaten kısıtlı anlayışımızı zorlamalarının hiçbir cihette ümmete ve islama bir faydası yoktur.

  1. ADEM ÖZDEMİR diyor ki:

   ALLAH RAZİ OLSUN .FACEBOOK TA SİZİNLE ARKADAŞ OLMAK İSTERİM . İSMİM SÜRMENELİ ADEM ÖZDEMİR

 22. Kadir diyor ki:

  Yazıyı baştan sona okudum ve ne yazık ki hiç iyi niyetli bulmuyorum. Biz Hoca’nın yanındayız O’nu dinliyoruz seviyoruz diyorsunuz ondan sonra bu fitne kokan yazıyı paylaşıyorsunuz. Madem iyi niyetlisiniz kendisine ulaştirsaydınız. Umuma açık olarak paylaşıp bu işten nemalanmak isteyeceklere kapı açıyorsunuz. Yıllardır reddiye reddiye yapmaktan Hoca’da yorulmuştur biz de yorulduk ama O anlattıkça yine dinleriz yine dinleriz. Yıllardır her sohbetinde bir sürü ehli sünnet alim var diyip hatta defalarca isim verdiğine ben yemin edebilirim. Siz nasıl olur da İhsan Şenocak’ı, Ebubekir Sifil’i, Esad Coşan’ı, Cevat Akşit’i, Şevket Hoca’yı dinleyin dediğini duymadık dersiniz. Sizin kulaklarınız Hakka mı kapalı kardeşim. Esad Coşan (r.a.) Hocamızı yıllardır dinleriz. Eminim ki yaşasaydı en az Cübbeli Hoca kadar sesi çıkardı bu konularda. İsmi her geçtiğinde Cübbeli Hoca’da hürmetle bahsediyor zaten. Ebubekir Sifil Hoca’mızı da ben şahsen dinlemekten keyif duyuyorum. Ama O da defalarca Cübbeli Hoca’ya el altından çattı. Hatta bir sözüne küfür bile dedi. O zaman ona da bir yazı yazsaydınız niye ehli sünnete çatıyorsun Hoca efendi diye.
  Güya iyin niyetli bir yazı yazıyorsunuz ama insanların arasına fitne sokuyorsunuz. Bir de yazdıklarımızı doğru anlamamışsınız diye arkadan tekzip yapıyorsunuz.
  Bu arada eminim siteniz de Cübbeli Hoca sayesinde baya ziyaret almıştır. Tabi reklamın iyisi kötüsü olmaz. Zira ben ilk defa rastladım. Umarım fitneci değil de birleştirici bir rol üstlenirsiniz.

 23. Ayhan Selek diyor ki:

  Cübbeli Ahmet Hoca reddiye yaparken, birilerine kızarken, Ehl-i Sünneti savunurken sadece Allah’ın rızasını gözetmektedir.

  Tarafına yapılan hakaretleri ise nefsi, kişisel bir durum olduğu için duymamaktadır, hakaret edenlere hakkını helal etmiştir.

  Ayrıca, Mahmut Efendi Hazretleri (Kuddise Sirruhû)’nun Cübbeli Ahmet Hoca’ya; “Acı da olsa hakkı söyle” emri vardır.

  Hocamız gerekli açıklamayı 12.03.2015 tarihli sohbetinde yapmıştır. Allah Ehl-i sünneti müdafaa eden herkesten razı olsun.

 24. Ahmet diyor ki:

  “Ahmet yanlış anlamaz”,”Ahmet’e kimse bir şey diyemez”,”Ahmet,acı da olsa sen hakkı söyle”

  Mahmut Efendi Hazretleri

  1. Kamil diyor ki:

   Bu sözler doğru ahmet yanlış anlamaz ama yanlış anlamış gibi yapar. Ahmete iyi niyetlede olsa laf söylenmez. Söyleyenlerin hali ortada. Ahmet oldu günahsız…

 25. sunnetullah diyor ki:

  Mahmud efendi hzleri gibi bir evliyaullah . Cübbeli hoca hakkında kabrimin yanında ona yer ayırın demesi tamamiyle yeterlidir. Başka söze gerek yoktur. Tenkitçiler zaten ilmî bir tenkit ortaya koymamis hep siyaset ve polemik yani bildiğin avam ağzı…. avamlari pesinize toplarsinkz ancak…

 26. furkan diyor ki:

  Esselamu Aleyküm, Cübbeli Hoca neyi eleştiriyor ona baksanız önce. Nureddin Yıldız Hoca’yı eleştirdi. nesini eleştirdi peki, rabıtayı, tevessülü inkar ettiğini söyledi, İbn Teymiyenin müçtehid olduğunu söylediği için eleştirdi, yalan söylediyse Nureddin Yıldız Hoca çıksın yalanlasın, neyin savunmasını yapıyorsunuz ben anlamıyorum, Cübbeli Hoca peygamber değil ki yanlışı olmasın, fakat yalan söylüyorsa yalan deyin kardeşim, hep ehl-i sünnet hocalara saldırıyormuş, ehl-i sünnet hocalar da dillerine hakim olsunlar da o da söylemesin bir şey, İbn Teymiye nasıl müçtehid olabilir, benim gibi avam bile kabul edemez bunu. Ayrıca Nureddin Hoca ehl-i sünnetten çıktı da demedi, onun adına üzüldüğünü beyan etti. Esselamu aleyküm

  1. ehli sünnet 'in yıkılmaz kalesi cübbeli ahmet hoca efendi diyor ki:

   Enteresan 😀 sevinin müslümanlar ,bundan sonra nasılsa daha peygamber gelmeyecek bu yüzden kimse hatasız değildir tezi ile ümmeti içinde bulunduğu durumdan kurtaracak bir internet sitesi buldum.
   Ne kadar zavallı, kıskanç ,değişik insanlarsınız siz yaa? Dediğiniz tek doğru şey var ve o asla peşinizi bırakmayacak: hocamın sildiği bizim için bitmiştir.Daha kırıcı olmak adına: Sinek ufaktır ama mide bulandırır.

  2. Mehmet diyor ki:

   Ve aleykümselam, bu yazıya yorum bırakan ve herşeyi Mahmut efendiye müttesibliklerinden aldıkları referansla diğer müminlere saldırma hakkını kendilerinde bulan insanların bulunduğu bir toplumda, diğer hocalara kürsüden laf söylemenin müslümanların ihtilafından başka hiçbir şeye faydası olmayacağını söylüyoruz.

   -Kürsüden laf söylenen insanların vakıfları belli, telefon numaraları internette mevcut. Bir telefon işlerin sohbetlerde söylenmesine hiçbir mahal yoktur.
   -Minberden, kürsüden kamuya açık yerde edilen sözlerle insanlar zan altında bırakılarak kendilerini savunmak zorunda bırakılamaz. Müddei iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. İddia edilen kişi kendisi savunsun diye birşey söz konusu olamaz.
   -Allah yoluna baş koyduklarını, aynı ümmetin mensubu olduklarını söyleyen hocalarımız, bir kez olsun Allah rızası için bir araya gelip muhabbetle sarılıp, “biz biriz, kardeşiz, ALLAH’IN kulu, PEYGAMBER’in ümmetiyiz, cemaat-tarikat ikinci plandadır” demediği müddetçe bu milletin ve ümmetin iki yakası HİÇBİR şekilde bir araya gelmeyecektir.

   Anlamazsın, kalbin de temiz değil diyenlere son sözüm:
   -1.5 yıldır Türkiye müslümanlarının arası bıçak gibi kesildi. Türkiye müslümanlarının en büyük problemi olan paralel yapı dururken diğer hocalara kürsüden sigaya çekmek hiçbir şekilde vicdanla, izanla, hakkaniyetle bağdaşmaz.

   Hiçbir tarafın adamı olmazsanız bunları vicdan ve izanla siz de sorabilirsiniz. Ama kendinizi bir cemaatin-tarikatin savunucusu olarak adlettiğiniz takdirde, aynı paralel yapı çevresinin kendilerini hiçbirşekilde eleştirilemez ve hata yapmaz görmeleri için verdikleri mücadele ve neticesinde başımıza açılan onlarca müsibet gibi problemlere kapı aralayacağınızı bilmenizi acizane bir kardeşiniz olarak belirtirim.

   Bu da Cübbeli hocayı ve Mahmet efendiyi burada tamamen tarafgirhane şekilde savunacak arkadaşlara son mesajım.

   Ümmetin ittifakı için bizlere birbirimizi sevmeyi ve gerçek bir muhabbet ile sadece mümin olduğumuz için birbirimizi sevmemizi Allah nasip etsin.

   Selamlar.

 27. Hattab diyor ki:

  Maalesef elestiriye acik degiliz. Lafta ” varsa bir hatam soyle, basimin ustunde yeri var ” vs. Deriz amma dedigim gibi bir cok insan icin bu sadece lafta kaliyor.
  Ozetle; Cubbeli hoca maalesef almasi gerekeni alamadi. Yine yanlis yerden tuttu yada tutmak istedi. Hoca cevresindeki adamlarin algisina gore insanlari degerlendirirse, evvelden yasadigi bazi tatsiz hadiseleri daha cook yasar.

 28. Sekine diyor ki:

  Esselamü aleyküm kardeşlerim.
  En özelde Cübbeli Hoca ile Sifil Hoca arasında geçen mevzular bizi sarstı. Ne oluyoruz. Bu hale de mi gelecektik.
  Yıllardır ehli sünnet aşkıyla Mahmut Efendi hz.lerine hürmet eden Cübbeli Hocayıda destekleyen kişiler olarak kafamızı karıştıran içimizi kemiren şu sorular:
  1- Cübbeli Hoca diyor ki toplanacaktık kimse gelmedi.(Özellikle Sifil Hocaya vurgu yaparak). Sifil Hoca diyor ki beni aradılar toplantı iptal gelme dediler.
  2- Cübbeli Hoca diyor ki yanlız kaldım kimse ehli sünneti savunmadı. Kimse diyaloğu eleştirmedi. Bu Cübbeli Hocadan beklediğimiz bir laf değildi. Bu bir iftira. Mahmut efendinin diğer talebeleri, Sifil hoca, Şenocak hoca, Nureddin Yıldız hoca ve diğer hocalar ne yaptı? Biz diyaloğa karşı çıkarken en çok Sifil Hocamızın ilmi reddiyeleriyle karşı çıktık. Allah aşkına Bayındırla münazara yapıp Bayındırı Allah’ın lütfuyla susturan kim?
  3- Cübbeli Hoca Erbakan Hocaya siyaseti bırak … dedim diyor. Erbakan Hoca ben konuşunca ağladı diyor. Ajans5 in yayınladığı haberde toplantıya katılanları bulduk o gece ne oldu diye sorduk verdikleri cevap: Değil Cübbeli hiç bir kimse Hoca’ya öyle bir şey söylemeye cesaret edemezdi. Buna ancak bir deli cesaret ederdi. Erbakan Hoca o akşam Cübbelinin konuşmasından dolayı değil hanımı Nermin’in Irak savaşı sırasında Müslümanlar zulum altında ben rahat yatamam diye 27 gece yatakta değil sandelyede uyuduğunu anlatırken ağladı. Bu geceyi anlatanlarda yine Mahmut Efendi Hazretlerinin müritleri . Soru işareti, Soru işareti, Soru işareti…
  İnşallah biz bilmiyoruzdurda herşey iyidir.
  Allah’ın sen bize birlik dirlik ver feraset ver dirayet ver basiret ver Ya Rabbi. Amin.

  1. Abdullah diyor ki:

   Cübbeli Hoca Efendi’nin sohbetlerini zevkle takip ediyorum… Lakin son zamanlarda “BEN” kelimesini çok kullanmaya başladı… Bu bile insanın kafasında ister istemez soru işareti oluşturuyor…

 29. Agâh Bilgin diyor ki:

  Bu İsmail Ağa Mollaları Gurubuna en güzel ve net dersi merhum Hatem-i Veli Ömer Öngüt Hoca vermiştir. O zaman kimsenin işin önemine ve hakikatine kulak vermediği bu nasihatların zaman geçtikçe ne kadara doğru ve yeirnde birer ikaz olduğunu dahi hiç kimse teslim etme mertliği,ni dahi gösterememiştir. Aynı hadise Diyalogçuların yediği naneler konusunda da yaşanmıştır ve maalesef hiç kimseden “Yaw, bu insanlar bizi ne zamandan beri uyarıp-doğruları söyledi de biz hiç tınmadık!” diyebilme erdemini gösterememiştir !
  Bu fotoğraf için söylenecek tek bir söz vardır :
  Va Efsefa! Va esefa !

 30. dost diyor ki:

  Ya biraz aklı selim olan bi insan bu yazının elma şekeri içindeki zehir olduğunu anlar cübbeli hocanın bizzat yönetimi ile ilgilendiği lalegül radyosundan N.YILDIZ hariç hepsinin sohbetler yayınlanır mevzu bahis hocalar masa başında göbek kaşırken paralel fitness ile yıllarca yaptığı mücadele malumunuzdur paralel ile olan sıkıntıdan dolayı 126 yıl ile yargılanan cübbeli hocanın herkezin el etek olduğu zamanlar cübbelihoca aslan misali mücadeleler vermişti EL İİNSAN

  1. esc diyor ki:

   “mevzu bahis hocalar masa başında göbek kaşırken” bu ne iz’ansızlık insafsızlık edebsizliktir ya hu.değer verdiğiniz hocayla yapıcı ve seviye bir eleştiriye bile tahammül edemezken başka hocalara söylediği sözler bunlar mı olmalıydı? gülünçsünüz ve’s-selam. şu “fethullah hocayı rüyamda gördüm bana çok dua ediyor ve üzülüyordu” demeçlerini verdikten sonra hapisten çıkan cübbeli hocadan bahsediyoruz değil mi. komikkk. C.A.H markalı yanmayan kefenlerine reddiyesi dokunduğu için Ebubekir sifil hocayı harcayan cübbeliden bahsediyoruz yani..

 31. Yüksel diyor ki:

  Çok üzdünüz Ebubekir Hocam bizi çok! Herkes popüler olmak için Ahmet Hoca’yı eleştiriyor, siz bunun için yapmadınız inanıyoruz ama demişsiniz ya ne gerek vardı diye, şimdi biz de soruyoruz, ne gerek vardı Hocam buna, ne gerek vardı?!!! Arayıp Ahmet Hoca’ya aman Hocam yanlış yapıyosunuz diyemezmiydiniz? Derdiniz! Siz çekinecek bi insan değilsiniz. Siz onun yanlışını düzeltmek isteseydiniz, bunu başka şekillerde hallederdiniz ama bunun yerine fitne sokmayı tercih ettiniz. Evet dün kaç saat sizi dinlemiştim, bugün bu yazıyı görünce şok oldum. Allah yolunuzu açık etsin ama bu saatten sonra bizim sizden nasibimiz bitmiştir, siz fitne soktunuz, aklımı karıştırdınız daha da sizi dinlemem.

 32. İbn Ali diyor ki:

  Çok doğru tespitler, cübbeli hoca çok kişinin hidayetine vesile olmuş olabilir ama şuan onun sayesinde farklı bir kesim türemeye başlıyor, zararı oluyor. İsmailağa cemaatı sadece Çarşamba, İstanbul veya Türkiye’den oluşan bir cemaat değil, çok daha uzaklara ve farklı mevki/ortamlara ulaşmış bir Ehli sünnet ve Cemaat müdafisi dir. İlahiyat okuyan bir ihvan olarak cübbeli hocanın bazı söyledikleri bizi çok zor duruma sokuyor, ancak bizi daha zor duruma sokan bunun karşısında ismailağa hocaların açıktan reddiye yapmamaları. Ben ismailağa cemaatinin önde gelen 6 hocası ile görüştüm ve cübbeli hocanın durumunu arz ettiğimde onlarda rahatsızlıklarını belirti ve aralarından bazı hocalar bizzat cübbeli hoca ile görüşüp uyardığını söylediler, ve bu uyarmaların hiç bir işe yaramadığını söylediler. Bu kapının lekelenmemesi için ismailağa cübbeli hocaya açıktan reddiye yapması şart.

 33. M.Yıldırım Kürük diyor ki:

  Sen yorulduysan bırak biz desteklemeye devam ederiz

 34. fikret diyor ki:

  Uzun zamandır görüştüğüm bir arkadaşım beni her zaman cübbeli hoca uydurma rivayetler kullanır diye uyarıyordu ancak ben hiç ihtimal vermezdim oda beni aklımı çalıştırmamakla suçlardı. Sifil hoca ile olan tartışmalarından sonra biraz uyandım artık aklımı çalıştırmam gerektiği ve verilen kaynaklara dikkat etmem gerektiği konusunda hamd olsun kendime bir ders çıkardım bence herkes denesin yoksa Allah muhafaza birilerini çok çok yüceltip günaha gireriz.

 35. Mücahid Oğuz diyor ki:

  Cübbeli hapishaneye atıldığı aylarda mahallede sokakta sohbette…ona dil uzatan,söven,kadın tüccarı diyenlerle verdiğim mücadeleyi Allah bilir.Ben bunu niye yaptım çünkü ”DİNLERARASI DİYALOG’ için o kadar mücadele verdiki bana bu konuda Erbakan Hoca’dan sonra en büyük cesareti aşılayan insan oldu.İslam ümmetinin çekilmek istendiği bu diyalog tehlikesine karşı milleti ayetle,hadisle gür bir sesle uyaran bu keskin dilli hoca’yı,atılan iftiralara karşı korumayı bir görev bildim…Ta ki fettullahın hediye ettiği 2 kitabı ”hıçkırarak okudum” diyene kadar.Ulan senin başına çorap ören içeri attıran fuhuş zina pazarlıkları iftirası atan, paralel yapı ve onun başındaki fettullahın kitabını nasıl kabul edersin,üstüne birde dalga geçer gibi hıçkırarak okursun.Dinlerarası diyaloğun baş mimarının kitabını hıçkırarak okuyan cübbeliden soğudum o lafını duyunca. şimdi,ilgimi dikkatimi çekmiyor…ona fettullah gülen hocasıyla mahşerde aynı tarafta yargılanmasını niyaz ediyorum.hergün bir pisliği çıkan fettulah hakkında daha bir kelime etmedi…Geçen bi yazı okudum şimdide ebubekir sifil hocayı kafaya takmış…ismailağa’nın içine girmiş paralelciler ya cübbeliye ilaç,hap felan içiriyorlar çaktırmadan yada ayağı kaydı bizide kaydıracak….

 36. Muallim diyor ki:

  İnsanı helak eden iki vasıf: Aşırı sevgi ve nefret. İnsanı boş konuşturan bir vasıf: cehalet. Ebubekir Sifil, Cübbeliye ilim diliyle eleştiride bulunmuş. Cübbeliyi sevenler ise duygusal tepkiler veriyorlar. Cübbelinin uydurma hadis ve hurafeler anlatması yeni değil. Kendisine çeki düzen vermesi şart. Ehl-i sünneti savunuyorum diye insanları kandırıyor. Hangi ehl-i sünnet? Kendisi sünnete aykırı nice şeyler anlatıyor, sonra da çıkmış ehl-i sünnetin savunucusu kesiliyor. Allah aşkına gözünüzü açın. Cübbeli değil mi: “Allah benim hakkımda, onun işlerini ben deruhte ediyorum, ona kimseyi dokundurmayın dedi” diyen, yeşil perde hikayesini anlatan sonra yanlışlığını itiraf eden, her müridin 1 fersah mesafeye kadar şefaat edeceğini iddia eden, Mehmet Talu hocanın safer ayının uğursuzluğu uydurmadır beyanına karşı çıkan, idrisiyye adlı hurafeyle insanları kandıran, yanmaz kefen pazarlayan vs. Yapmayın sevginiz gözünüzü kör etmesin. Biz ondan nefret etmiyoruz, ama hatalarını da sevmiyoruz.

 37. cemil. diyor ki:

  Yazılarınızı.hep okudum.kardeşlerim.burda kim haklı.cübbelimi.sifilimi..ve kim haksız..hangisinin.islama göre koymuş oldugu kaynak.dogru ve yanlış…agaçlar kalem olsa.denizler mürekep olsa.allahın ılmını yazmaklabitiremez..burda yanlış olan nedir….

 38. hakan diyor ki:

  Cübbeli Ahmet Hocamızın sohbetlerine canlı olarak 17 yaşındayken bir sene Fetih Mescidin’de katıldım. Sonra bazı sohbetlerini internetten seyrettim. Hocamı samimi olarak görürüm. Bazen tenkitlerini kendine gelen duyum üzerine yapar. Nakledilen şey hakkındaki eleştirileri doğrudur. Lakin nakleden eksik naklediyor bazen. Onlara dikkat etmeli.
  Gelelim tenkit ettiği ehl-i sünnet içindeki isimlere:
  Ebubekir Sifil Hoca: Ehl-i sünnet görüşleri sunar. Lakin Cübbeli onu avam önünde tartışılmaması gereken konuları açtığı için tenkit etti ki bu konuda tamamen haksız değildir. Bediüzzaman alimin koyun gibi olması, kuş gibi olmaması gerektiğini söyler. Zira koyun hazmettiği, işlediği gıdalardan yavrusuna gıdayı süt olarak takdim ederken, kuş hazmedilmemiş gıdayı takdim eder. Sifil Hoca’nın 20 yazıdan fazla Bediüzzaman tenkitleri varken, 1993’te Cübbeli kürsüden Bediüzzamanı övüyordu. Sonra kim ne dediyse -ki artık onların haberlerine temkinli yaklaşmalı- birşeyler dedi hakkı görünce vazgeçti. Hakkı görünce vazgeçmek fazilettir. Lakin insanlara duyurmalı.
  Talha Hakan Alp: Bazen kullandığı akademik, entelüktüel jargon yanlış anlamalara vesile oluyor. Hoca son dönemde objektif olacağım derken objektif olamayıp ölçüyü kaçırıyor. Dikkat etmeli. Cübbeli’nin tenkit ettiği konuda öyle düşünmediğini söyledi onu da söyleyelim. Şu da unutulmamalı muhatabın seviyesine göre konuş
  Nurettin Yıldız: İbn Teymiye mektebi konusunda hocanın iltifatları var. Hakşinaslık adı altında olsa da ehli sünnete aykırı görüşleri ve bazı tasavvuf erbabına hücumları -günümüzdeki takipçileri onu kat kat aştı- var. İfrat tefrit çizgisinde. Alimlerin okuyacağı eserleri halka zarar verebilir. Bu kadar iltifata ne lüzum var.
  F. Gülen: Hoca’nın kitapları ve konuşmalarında ehl-i sünnete aykırı bir durum yok. Kaynağından bakınca bu görülüyor. Gazete haberleri aldatıcı oluyor. Hoca’nın sevenlerinin bazı durumlarını tenkit edip uyarırken, ehl-i sünnet olduğunu vurguluyor. Burada da bazı haberlerin kaynağına bakmadığı için aşırı yüklendiği olsa da genel cemaat onu ve Mahmud Efendiyi ve Bayram Hocayı seviyor. O da önde gelenlerine saygı duyuyor.
  Tasavvuf ehli mürşidler: Övüyor daha ne desin..

 39. biri diyor ki:

  Zannediyorum ki duygusallığımızı bir kenara bırkarak hakka göre adamları belirlersek doğru yolu bulmuş oluruz. Rabbim hiçbirimizi basiretini bir kenara bırakıp birinin peşinde sürüklenenlerden etmesin

 40. RAMAZAN diyor ki:

  AYNI YAZIDAN Bİ TANEDE NUREDDİN YILDIZ İÇİN İSTİYORUM. HANİ İBNİ TEYMİYE VE SEYYİT KUTUBU ÖVE ÖVE BİTİREMİYOR YA. HANİ TASAVVUFU SEVİYOR , TASAVVUFU GÜYA SAVUNUYOR YA. HANİ SHOW YAPARAK TARİKAT KONUŞUP TA KİBİRLİ KİBİRLİ TARİKATLARA LAF ATIP TA , Bİ DEFA BİLE VAHHABİLER İÇİN BÖYLE Bİ TAVIR GÖREMİYORUZ YA. BU YAZIDAN ONUN İÇİNDE ALALIM. KÖTÜ ADAM DEMİYORUM. AMA O BEĞENMEDİĞİ TARİKATLARIN BİRİNDEN BİRAZ GÖNÜL TERBİYESİ ALIRSA ALİYYUL ELA Bİ HOCA EFENDİ OLACAK. CÜBBELİ HOCA İÇİN İYİ Bİ YAZI OLMUŞ. NOT:HER İKİ HOCADA DELİL SUNMAK İÇİN YAZI VE VİDEOLARINDAN İSTİFADE ETTİĞİM VE SEVDİĞİM HOCA EFENDİLER

 41. Mustafa Konrapa diyor ki:

  SON SÖZ :

  BU MEVZUU’LAR TARAFGİRÂNE HALLEDİLEBİLECEK MEVZUU’LAR DEĞİL. TARTIŞMALARIN ULU ORTA OLMASI’DA YANLIŞ. BELKİ BENİM YAPTIĞIMDA YANLIŞ (DEMİNDEN BERİ CEVAP YAZIYORUM. YAZDIKLARIMIN DOĞRU OLDUKLARINA İNANIYORUM. AMA YERİ VE ZAMANIMIYDI ? BUNLARI ŞİMDİ BURADAN BU ŞEKİLDE PAYLAŞMAK DOĞRU’MU YANLIŞ’MI OLDU ALLAH BİLİR) CÜBBELİ HOCA HAKKINDA YAZILAN BU YAZI’NIN BİR KAÇ YERİ HARİÇ GENELİNE KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. O KATILMADIĞIM YERİ’DE SÖYLEYEYİM. CÜBBELİ SORULAN SORULAR ÜZERİNE FALANCA HOCAYI, FİLANCA HOCAYI DİNLEYEBİLİRSİNİZ DEMİŞTİR. ŞİMDİ, BUNU BİZZAT İŞİTTİM. AMA DİĞER KONULARDA GENELDE MAKALE SAHİBİ HAKLI. BUNUN AÇIKTAN YAPILMASI NEDENİYLE SUÇLANIYOR AMA BU SUÇ SADECE ONA AİT DEĞİL. CÜBBELİ’DE AYNISINI YAPIYOR.

 42. Mustafa Konrapa diyor ki:

  Denetmene : Muhterem kardeşim yorumcuların yorumlarına yaptığım yorumlar o kişilerin morallerini bozup, faide’den ziyade zarar verebilir. Sizden ricâm “Son Söz” diye başlayan bağımsız yorumum hariç yorumcuların yorumlarına yaptığım yorumları yayınlamayın. Gerek yok. Nasıl’sa kimse bana itibar edip, beni dinleyecek değil. En fazla moralleri ve sinirleri bozulmuş olur ve ola ki bu yüzden ben vebâle girmiş olurum. Faide temin edelim derken günaha sebebiyet vererek günaha girebilirim. O yüzden üstâdların dediği gibi “Kaç sevaptan, günaha girmemek için”…

 43. Muhammed Fatih diyor ki:

  Bu yazıyı buraya yazıp da müslümanlar arasına fitne atan arkadaşlara Allah hidayet versin. Yorumları okudum resmen müslümanı müslümana kırdırma çalışması olmuş. Bu yazdığınız yazıyı burada paylaşıp bu sürtüşmelere sebep olacağınıza direkt olarak cübbeli hocaya veya ona ulaşabilecek birine iletip kamuya değilde kişiye özel hale getirmiş olsaydınız iyi niyetinizi anlayabilirdim. Ancak şuan pek iyi niyetli bir yazı olduğuna inanmıyorum çünkü bunu buraya yazarken bile bu sonuçları doğuracağını biliyordunuz. Allah hidayet etsin islah etsin ne diyelim.

 44. Mustafa Konrapa diyor ki:

  CÜBBELİ’NİN, NURSÎ HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ

  Cübbeli, Nursî ve Risaleleri hakkında söylediklerini, merhum Bayram Ali hoca kanalı ile merhum Ruhi Özcan hoca’dan rivayet etmiş ve itirâzlarla karşılaşmıştı. İtirâz edenler merhûm Ruhî Özcan hoca’nın Risâle dersleri yaptırdığına da değinerek itirâz ediyorlardı.

  Ancak, bunu sadece Cübbeli yada merhum Bayram Ali Hoca rivayet etmiyor. Aynı sözleri Prof.Faruk Beşer hoca’da yine merhum Ruhi Özcan hoca’dan rivayet ediyor. Üstelik onun rivayeti sözlü değil yazılı ! “Prof.M.Sellâm Medkûr”‘un, merhum “Ruhi Özcan” tarafından Türkçeye “İslâm Hukuk Başlangıcı” adı ile tercüme edilen ve “Nûn Yayıncılık” tarafından, Ağustos 1995’te yapılan baskısının baş kısmında, Prof.Faruk Beşer tarafından kaleme alınmış olan “Hocam Ruhi Özcan” yazısında bu rivayet yer almaktadır !

  O rivayette Ruhi Hoca’nın; ” Ben risâleleri baştan sona tedkik ettim. Yirmi altı yerde Ehl-î Sünnet akîdesine göre yanlışların olduğunu gördüm. O yanlışları bilmeyen insanlar risâleleri okuturlarsa onları doğru diye anlatırlar ! Bu yanlışlara dikkât çekmek için risâle dersleri veriyorum.” dediği nakledilir.

  Merhûm Ruhi Özcan Hoca’dan yapılan bu rivâyetlerin ve bu tesbitin doğruluk derecesi ayrı bir mevzûû’dur. Lâkin bu rivayet tek değildir.

  Burada, Cübbeli’nin asıl yanlışı, yaptığı rivayette’ki tesbitin doğruluğunu araştırmamış ve bahsedilen yanlışların yerlerini tesbit etmemiş olmasıdır ! Cübbeli benim gibi birisi değil. Eninde, nihayetinde, öyle yada böyle, iyi yada kötü Hoca. Bunu bizzat kendisinin araştırması gerekirdi. O ise araştırmadan rivayet etmiş, itirazlarla karşılaşınca çark edip, araştırma işini şakirdlere havale etmiştir ! Oysa araştırma işi taraftarların değil bî-taraf olanların işidir. Ve yine araştırma işi müddeî (iddia sahibinin) işidir !

 45. bi insan diyor ki:

  Allah razı olsun sizden.. Uzun zamandır aklımda bulunan ”cübbeli hoca kimdir, samimidir, her zaman haklı mıdır” soru işaretini kaldırdınız.. Hocalarını (bilinçsizce) ilahlaştıran ve bu yazıya yapılan yorumlar arasında da yorumları bulunan Müslümanlara selam olsun!!!
  LOKMAN-26 Göklerde ve yerde ne varsa Allah’ındır. Şüphesiz Allah, her bakımdan sınırsız zengin olandır, övülmeye lâyık olandır.

 46. Mustafa Konrapa diyor ki:

  DAHA DÜNE KADAR İHTİMÂL VERMEYECEĞİM, ASLA DİYECEĞİM ŞEYLER CÜBBELİ’DEN ZUHÛR ETMİŞ’DE HABERİMİZ YOKMUŞ !

  Geçen gün Ali Rıza Demircan hoca’nın bir makâlesine denk geldim. O yazmış. Bende araştırdım. İsteyende yine araştırsın, Cübbeli’ye ait olduğu iddia olunan aşağıda ki sözleri.

  1. Allah şanını artırsın Hz.Peygamberimize vahiy getiren Cibril’in vahyi Peygamberimizden aldığı,

  2. Peygamberimizin kabir hayatında eşleri ile cinsel ilişkisini sürdürdüğü,

  3. Nakşi müridlerin kabir sorgulamasından muaf olacağı,

  4. Bazı özellikli kefenlerin kabir azabından koruyacağı,

  5. Tövbe suresinin iki buçuk cüz olduğu ve büyük çoğunluğunun unutturulduğu,

  6. Mahmud efendinin, kendisi için evliyaullahı Allah’a c.c. müracaat ettirdiği, Allah’ın ise, aradan çekilmelerini, onun korumalığını bizzat üstlendiği cevabını verdiği …

  7. Allah’ın Mahmut efendi olarak ete kemiğe büründüğü, ve benzerleri dinimizi darbeleyen hurafeci konuşmaları cümlesindedir. Bunların her birinin internette belgeleri vardır.

  Bu sözlerin hiçbirisinin te’vîli yoktur ! Ve bu sözlerin hiçbirisinin kabûl edilebilir yada savunulabilir yanıda yoktur ! Allah lütfû ve keremi ile onu ve bizleri ıslâh eylesin. Amin.

  1. Emine Dogan Ates diyor ki:

   Cubbeli hocanin hemen hemen tum sohbetlerini, derslerini ve kitaplarini takip ediyorum. Eger iyi niyetle dogruyu ariyorsaniz acik yureklilikle soyleyebilirim ki bu iddialarinizin cogu en yumusak ifadeyle yanlis anlamaktan ya da anlayamamaktan kaynaklanan mesnetsiz ifadelerdir.Ben de uzun zamandir sayisiz eksikliklerime ragmen bir Naksi muridiyim ve hic kimse ne Cubbeli hoca ne de baska bir ehli sunnet hocadan Naksi muridleri icin kabir sorgusunun muaf oldugunu duymadim.Cubbeli hocamiz diger iddialara da gayet ilmi olarak bir suru dersinde cevap vermistir.2.,3. ve 4. maddeler ciddiye alinmaya bile degmez ama 1. ve 5. maddeleri hocamiz cesitli sohbetlerinde kaynaklarini vererek aydinlatmistir, 6.madde icin ise son haberturk programini, 7.madde icin de hocamizin itikad sohbetlerini dinlemenizi oneririm.Cubbeli hocamizin tarzini ve bazi goruslerini elestirebilirsiniz isterseniz hic dinlemeyin ama hic degilse AliRiza Demircan gibi cariyelerle ilgili ayeti bile tartismaya acan, yalnizca sahabeleri degil peygamberimizi bile cariyesinden cocuk sahibi oldugunu bile bile bana mi sordular diyen birini imaninizin selameti icin ciddiye almayin.

 47. nur koç diyor ki:

  Selamunaleykum. Amacınız çok sevdiğimiz milyonlarca Müslümanın üzerinde ilim hakkı gibi bir hakkı olan Cübbeli Ahmet Hocamızın kusurlarını hatalarını eleştirmek ise -neden ( -sanki Ümmet i Muhammed e bir zararı dokunmuş gibi – ” sen böyle değildin ” diye adaletsiz ve mübalağali bir başlıkla bu elestiriyi yaptiniz?
  Neden hocamıza sitelerinden veya
  veya yakınlarından ulasmadinizda aşikare olarak bu net ortamında paylasarak insanlarin fikirlerini bulandirdiniz?
  Bu yaptığınız fitne sokmak degil midir?
  Hocamızi yıkıcı olmak ile suçlarken sizin yaptığınız ne?
  Yazdiginiz yazının çoğu abartılı ve eksik cümleler ile dolu..
  Daha çok elestiriniz – sevdiğiniz icin- değilde insanları kendi inandiklariniza inandırmak için gibi..
  Hocamız her zaman Ehl-i Sünnet olanların yolundan gitmeyi öğütlemiştir ihsan şenocak hocamiz vs gibi.
  İnandigi yanlis insanlar ve duyumlar olmustur jet skye bindiren adama İnandigi gibi.. Sonrasında açıklama yapmıştır
  Bu kadar sapik fikirler ve bunlari savunan şarlatanlar varken Ümmeti Muhammed kan ağlarken ahiret fitneleri ortalığı sarmisken
  Bütün derdiniz uzuntunuz Cübbeli Ahmet hoca mı
  Yapmayın Allah aşkına !

 48. Emine Dogan Ates diyor ki:

  Cubbeli Ahmet Hocayi 10 yildan fazladir dinliyorum kendisinden cok sey ogrendim.Onun konusma stiline alismak kolay oldu diyemem gercekten almis oldugum islami egitimle anlattiklarinin nasil isabetli oldugunu takdir etmeseydim kesinlikle takip etmezdim.Cubbeli hocanin kendine ozgu bir tarzi, hitabeti ve elestiri tarzi var. Bu yaziyi yazan arkadaslarin da kendilerince dogru bulmadiklari seyler olabilir, sonucta Cubbeli hocamizin hatasiz oldugunu, kemale erdigini falan iddia edemeyiz. Ancak sizin de boyle bir yaziyi yayinlamaniz islami edeple hic bagdasmiyor.Rahatsiz oldugunuz noktalari kendisine sahsen bildirmeniz gerekirdi.Sahsen onun bazen cok fevri ve aceleci yaklasimini Cubbeli hocanin ehli sunnet konusundaki hassasiyetine ve heyecanina bagliyorum.Kendisi bir ofkeye kapilip hata yapsa da kursuden hatasini itiraf edecek olgunluga ve alcakgonulluge sahip.Onu en cok bu samimiyeti ve dini hassasiyeti icin seviyorum.Allah ilmini artirsin, omrunu uzatsin ve bize de bol bol istifadeler nasip etsin.Amin

 49. Burak diyor ki:

  Herseyi anlarim Cubbelinin kalp kirmasini asiriliga gitmesinide şunu anlayamiyorum ve Kuran âlimi olduğunu iddia eden bir zat Kuranda en cok uyarilmis yaklaşık 28 kez !bir kavim olan ve helak edilmis yerle bir edilmis olan lut kavminin ahlaksizligini lanetlik vaziyetlerini gunumuzde surdurenlere nasil yaptiklarinin gunah oldugunu bilirse imandan cikmaz der ! zinadan hafif der ! aliskanlik der ! Ey Cubbeli aklini basina al ya ayni dinden degiliz ya da nefsine gore tefsir yapanlardanmisin Allahtan kork !!

 50. Serkan diyor ki:

  Ben Risale-i Nurcuyum . CUBBELİ Ahmet Hocaefendinin Bediuzzaman ustadimiz hakkindaki ilk videolarini dinledim.tabi olumsuz bir elestiri soz konusu..
  Yalniz şu unutulmasin. Cubbeli Ahmet Hoca efendi bediuzzamani seven birisi. Ben cubbeli hocamizin yaptigi mudaafalarin hepsini begeniyorum. Ve bir nurcu olarak Cubbeli Ahmet Hocamizin her daim arkasindayim. Ve diyorum ki 15 yillik bir nurcu olarak, Zaman Muceddii Şeyh Mahmud efendi hz. Nin Zamanidir..
  Ona sarilin..irfani ve ilmi bir arada tutan oYuce zata bend olun. Ruhul fuurkan ile gonlunuz acilsin. Risalei burlari okuyun. Ehli sunnet vel cemaat
  kalesini ayakta tutun. Nurcular olarak İsmail aga hizmetinden raziyix. Rabbim hizmetkerini daim eylesin

 51. Fatma diyor ki:

  Siz ne dediğinizin farkındamısıniz? Cübbeli hoca sayesinde akin aki islamiyete dönenler var. Hocamiz cok temiz yürekli evet bazen temiz yüreği yüzübden duyduğuna insnır fakat yaptığı reddiyeler tam yerine oturur. Yillarca bir tane hoca gormedim onun gibi ehli sünneti savunan. Yillarca araştırıp bu cemsatin hocalarını seven gruptan oldum. Tavsiye etmeseydi lalegül tv ve dergide diğer hocalara yer verilmezdi. Sizde gercekten hocamizi sevseydiniz bu gibi halka acik yerde yazmaz bir sekilde hocamizla konuşursunuz. Benim canim hocam Allah onu basimizdan eksik etmesin ehli sunnetin gurleyen sesi o. Yazik olmus gidip konusmak varken. Hocamiz hep der boş ev taşlanmaz. Hocam doğru yoldaki bu kadar taşlanıyor

 52. hapşuu! diyor ki:

  SAMİMİ bir yazı dan öteye…nasıl AÇIĞI YAKALARIM…söylediği şeyden SÖYLEMEDİKLERİNİ NASIL ÇIKARIRIM zihniyetiyle PROBLEMATİZE eden ZORLAMA bir yazı….
  CÜBBELİ HOCA MIZA KURBAN OLUN…BİZ HATASIZDIR DEMİYORUZ….EHL İ İNSAF olarak BÖYLE BİR ALİMLE MUASIR OLMANIN ŞÜKRÜNDEN ACİZİS..
  hatasız diyen yok zaten …HATALIYSA HATALIYIM der…MİSAL mi…TALU hocadan aynı programda yanlışını söylemesi…İHLAS çıların reklamını yapan ve sonradan sapık fetvaları dolayısıyla HAKİKİ bir tahkikat yapamadan (MUMSEMA.com galiba) hata ettik HAKLARINI HELAL ETSİNLER diye SÖYLEDİ…

  ELLERİNİN DÜĞMEYE BASMAKTAN değil AÇIK ARAMAKTAN AGRIMIŞ ŞİŞMİŞ…DELİKANLI OLUN

 53. erasyer diyor ki:

  ayıptır günahtır hakkı söyleyin cübbeli hocanın videolarını izledim diyorsunuz ama o pek çok hocanın dinlenileceğini söylemiştir siz ise aksini iddia ediyorsunuz.
  ilaveten hangi zayıf hadisle amel etmiş itibar etmiş bir yazın..
  ehli sünnet alimlere dil uzatmak tehlikelidir önce bir kendinize gelin kendinizi eleştirin

 54. KERİME diyor ki:

  Hayatimda okudugum en yalanci ve iftiraci bir yazi, bizzat hocadan kac defa isimlerini vererek diger cemaatler ehli sünnettir, su hocayi bu hocayi dinleyebilrsiniz dedigini duydum, yeri geldiginde 9zür bile dilemesinj bildi hocamiz, sizin isiniz gücünüz fitne fesatlik, Allah sizi islah etsin….

 55. TURGUT diyor ki:

  Karddeşleri, NE OLURSUNUZ ALLAH İÇİN, BİRBİRİMİZİ DİNLEYELİM, UYARALIM, BİRBİRİMİZE DEĞER VERELİM, ALLAH İÇİN SEVELİM. TAASUP’ TAN UZAK OLALIM. BİRİLERİNİN GÖZÜYLE AKLIYLA DEĞİL. OLAYLARA BAKARKEN EFENDİMİZ (SAV)’ İN BİZE EMANET ETTİĞİ ”KURAN VE SÜNNET IŞIĞINDA BAKALIM Kİ SAPANLARDAN OLMAYALIM. BİR YERLERE MENSUBİYETİMİZ, YAZIYI ELE ALAN KARDEŞİMİZİN HATIRLATTIĞI HADİS-İ ŞERİFTEKİ GİBİ BİZİ KÖR VE SAĞIR YAPMASIN. RABBİM KARDEŞLİĞİMİZİ BOZACAK TÜM HAL VE HAREKETTEN BİZLERİ UZAK KILSIN.

 56. Hakikat diyor ki:

  Yazınızı hiç samimi bulmadım açıkcası, başka niyetler peşinde oldugunuzu düşünüyorum . Allah şerrinizden uzak etsin hocamızı…

 57. Ömer diyor ki:

  4 numaranin ehli sünnet dışı söylemleri arttı . yazınızın üzerinden bir buçuk sene geçti . Mehdi yi inkar etti , Hasan bin sabit (r.a) ya ödlek dedi. Allah diğerlerini istikametten ayırmasın

 58. özgür diyor ki:

  Bu hocanın değil bizim hatamızdır. Neden diyecek olursak?
  Ehli sünneti ne kadar savunuyoruz bir kendimize soralım.
  Hocanın verdiği isimler bu ümmeti perişan etti hala daha veriyor.
  Biz ne yapıyoruz ? Hocamız ve bir kaç hoca dan başka ehli sünneti savunan var mıdır ?
  Siz ne yaptınız bu güne kadar ? Biz ne yaptık ?
  Artık ümmete saldıranlar hep medya üzerinden saldırıyor? Tv programları, youtube videoları
  bu kadar sapık adam var, her birini takip edip hak yolunu savunduk mu ?
  her birine reddiye yapacak kadar ilim sahibi miyiz?
  Kim savunacak ? KİM ? KİM SENİN YOLUN YANLIŞ DİYECEK ? KİM ?
  Siz ne bekliyorsunuz peki ? Ahmet hoca bas bas bağırıyor, bana istediğinizi söyleyin ama efendinin yoluna bulaşana bende bulaşırım diyor.
  bir avuç hoca kaldı, bir avuç kaldık.
  Her zaman iyilik güzellik olmaz kardeşim. Her zaman haram bu, helal bu ,sünnet bu demekle olmaz.
  Batılla cihat etmek gerek.

  Zamanında vaziyet neyse o
  Günümüzde vaziyet neyse bu.
  İstemeyen dinlemesin….

 59. adem kul diyor ki:

  YUKARIDAKİ ELEŞTİRİYAZISINI OKUDUM, BİR İLİM EHLİNİ,DİNLEYİCİ VE TAKİPCİSİ OLAN BİRİ KENDİ ANLAYIŞ VE KAVRAYIŞINA GÖRE ELEŞTİRMİŞ,BU KABUL EDİLEBİLİR BİRŞEY. FAKAT
  ALTTAKİ ELEŞTİRİ,TENKİT İTHAM DOLU YORUM YAZANLARIN KAÇTANESİ BİR KİTAP YAZMIŞ,İLMİNİN DERİNLİĞİ NEKADAR,
  BİZ KENDİ CEHALETİMİZ İÇİNDE İLİM ADAMLARINI MAHKUM EDİVERİYORUZ MALESEF.
  ALLAH BİZİ AFFETSİN.

 60. M.emin diyor ki:

  Bu yazıyı hazırlayan kişiye bir kaç sorum olacak:

  Ebubekir sifil hoca, İhsan şenocak hoca, Cevat Akşit hoca ve Osman nuri topbaş hocaefendiler, Cübbeli Ahmed hocayı dinleyin diye hiç tavsiyede bulunmuşlar mı cemaatlerine?
  Bir de Rıhle, Bedir yayınları, Altınoluk ve Semerkand yayınları Cübbeli Ahmed hocanın eserlerini hiç önermişler mi yayınlarında ? Bunları onlara sormadan yalnızca Cübbeli Ahmed hocaya sorarsanız, Ehli sünnetin vahdeti için tavsiyede bulunmuş olmassınız. Bir de nurettin yıldız hakkında yazı bekliyorum yazarlarımızdan, hocalarımızda samimi ve gerçekci bir yazı… Ibni teymiyye ye olan muhabbetinden, Ibni arabî düşmanlığına kadar ele alabilecek bir yazı. Varsa da ben görmedim kusura bakmayın, cevabınızı bekliyorum selametle…

  1. Editör diyor ki:

   Yazıda, daha çok kiteleye hitap eden olması hasebiyle önce sen olmalı değil misin hocam diye bir serzeniş var. Neyse mühim değil. Ne hoca anladı, ne de okuyanlar anlamak istedi zaten.. Beceremedik demek ki..

   Bu da Nureddin Yıldız yazısıdır..

   http://www.musellem.net/ah-u-vah-bu-bir-nureddin-yildiz-yazisidir/

 61. Nuran diyor ki:

  Cubbeli Ahmet Hoca’nin soyledigi pek cok sey dogru lakin bir yanlış yapiyor ki oteki dogrularin bir onemi kalmiyor. Bu yazida bahsedildigi gibi zayif hadisleri sahih gibi kullanip insanlari da buna tesvik etmesi.
  Neymis, carsamba gunu ugursuz gunmus, tirnak kesilmeyecek, onemli isler yapilmayacak, onemli islere baslanmayacakmis. Sacmalik. Zayif hadisleri soyleyip insanlari da inandirdi ise carsambanin ugursuzluguna inanan buyuk bir kitle olusmus demektir. Yazik. Dinimizde uğursuz gun, sayi vb. kavram yoktur halbuki. Zayif hadislerle amel ettiriyor.

 62. NecasettenTaharet diyor ki:

  Allah ıslah etsin sifil soytarısını eleştirmek istemezsiniz değil mi Cübbeli hoca sizden beridir. Necis çirkefler.

  1. Editör diyor ki:

   Edep herkese nasip olmuyor maalesef. yüzlercesatırda sizin tavrınıza benzer birtavır göremezsiniz. Ancak siz iki satırda edepten yoksun oluşunuzu göstermek hususunda maharetinizi sergilemişsiniz. Takdir okuyucuların.

  2. celal diyor ki:

   ya nuran sen muhaddismisin kaç tane hadisi şerifi ibareleriyle ve ravileri ve nesepleriyle biliyorsun da zayıftır diyebiliyorsun sen hiç karışma bu işe ahirette hüsrana uğrarsın

 63. ali diyor ki:

  Kardeşler

  Tevbe suresi 9 ve 31. ayetleri lütfen araştırın. Kimse eleştirilemez değildir.
  Saçmalamayın.
  Siz kıymetli müslüman kardeşlerimizin cüppeli hoca, x hoca veya y hoca sorgusuz bağlanmak ne saçmalıyorsunuz.
  Veda Hutbesinde ne buyuruyor yoluna kurban olduğumuz Kıymetli Peygamberimiz (SAV). Kuran ı Kerim ve Sünneti.
  Dinimiz neyi nasıl emrediyor.
  Yazılan eleştiri yazısı doğrudur ve yapılması gereken aşırı bağlı olduğunuzu düşündüğünüz kişilere sahiplenmek değil

  “En çok sevilmesi gereken Allah u Teala ve Resulu dür.

  vesselam.

 64. Ahmet diyor ki:

  Cübbeli Ahmet Hocaefendiden Allah Celle Celalühü razı olsun.
  Ebubekir Sifil’e reddiye yapmakta bazı konularda haklı.(hatta yapmadığı konularda var)
  Nureddin Yıldız’a reddiye yapmakta son derece haklı.
  Bazı konularda kendisi de hata yapsa da EhliSünnetin gür sesidir o.

 65. celal diyor ki:

  üste demogoji ve cübbeli hocayı itibarsızlaştırma çabaları içeren bir kalemşörlük yapılmış bizim anladığımız kadarı ile vatikan yada feto yada ehli bidat yada patrikhane bu yazıyı kaleme alsa kimse itibar etmez burda sinsi bi kurnazlık ve sinsice hazırlanmış bir tuzak var şuna inanıyorum müslüman ferasetlidir bu oyuna gelmez kardeşlerim eğer sessiz kalmayıp doğrularıda söylemeyelimmi gibi laflara sizde karşı cevap vererek sessizliğinizi bozun bunlara gereken cevabı verın allaha emanet olun

  1. Hanzala diyor ki:

   geçmişte olduğu gibi Dinin ayakta durmasını sağlayan Tasavvuf ehline yapmış oldukları zikir ve virtler için NEDEN bidat demiyorsunuz EDİTÖR efendi ne de olsa günde 5000 zikir yapın diye bir hadis yok. Cübbeliye saldırmak daha kolay olduğu için mi ? Nefsi konuşuyorsun editör efendi. tenakuza düşüyorsun. ben sana nedenini söyliyeyim mi? böyle konuşarak bütün tarikat ehlini karşısına alacak kadar güçlü ve cesur değilsin daha doğrusu SİNSİSİN. AMA ELİNİZDEN GELSE BUNU DA YAPACAKSINIZ. çok istiyorsunuz ama başaramıyacaksınız. çünkü siz tasavvufu anlamış önemini kavramışlardan değilsiniz. sizi çok iyi tanıyorum. ruhsuz bir beden gibi islamiyetin de ruhuna ulaşamıyorsunuz. yapacak bişey yok. kumaş ortada…

 66. Ahmet diyor ki:

  Ben cok duydum tavsiye ettigi Ehli Sünnet hocalari. Nureddin Yildiz icin yapilan paylasimi nasil anlayalim Ebubekir Sifil Hocadan. Imam Maturi ve Esari Bidat ehli mi? Niye bir aciklama yapmak hisseti kendi acaba?

 67. eda diyor ki:

  Yazının başlığı içeriği tam yansıtmıyor, okuyucuyu yanlış anlamaya sevk ediyor.Eleştiri yaparken kelimeleri doğru seçmek hakkaniyet sınırlarını muhafaza için şarttır.Cübbeli Hoca da insandır her insan da hata olur üslubunu da herkesin beğenmesini bekleyemeyiz ama iyi niyetinden ve ihlasından zerre şüphemiz yok.Ehli sünnet davasının derdini üstlenen bir hocamızın kıymetini bilmek lazım.Hoca her zaman doğru üslupla olmasa da doğruları söylüyor ama dinleyenlerin aldığı kendi akılları ve ilimleri nispetinde.

 68. hasan diyor ki:

  Uydurma hadisler ile insanlara vaaz vermesi ve buna yönlendirmesi kendisine günah olarak yeter , tövbe etmesi ümidi ile

 69. Mavisonsuz diyor ki:

  Namazdan islamin emirlerinden bir haber yetişmişken hiçte etrafımda namazlı niyazlı bir insanevladı yokken Cübbeli hocanın imanla alakalı bir kitabindan yazısı sebebiyle kapandim sebep oldu namaza başladık ve hatta rüyamda kendisi umre ziyaretinden dönmüs bana çarşafları siyah uzun kapalı kıyafetleri gösterdi ki gerçektende o esnada umredeymiş… Manevi ve maddi hocam oldu rüyadada öğretti sohbettede… öyle çok bağlandık gece gündüz oğlumla geçmiş yıllardaki sohbetlerini pür dikkat dinliyorduk günümüz namaz oruç sohbet geçiyordu eski sohbetleri pcye indirip ağlayarak… bilmiyoruz herşeyi ALLAH ı bize anlattı amaçsız yaşamaktan kurtardı sebep oldu susuz çölde dolaşırken denizindeyiz doymadik yinede ama o eski sohbetlerine…. her cuma gecesi sohbetlerini dinlemeye başladığımızda ise tabiri caizse inancım sarsıldı şaştım e hani anlat bittimi demeye başladık ki hep reddiye, bittimi yani ayet hadis Allahin bize sözleri nasıl yaşıcam efendimiz sallahualeyhivessellemin sünneti!? Reddiyeler kendini aklama çabası her olumsuz eleştirel davranışına vs hep bir hadis örneği ama hani Mahmud Efendi seni yetiştirmiş Cübbeli bunları bunları size anlatıyor değilmi diye cemaate soruyor! Hani sormuyormu yoksa artık!?
  Mahmud Efendi Hazretleri;
  Cübbeli artık bize ANLATMIYOR!
  artık sohbetlerinde AĞLATMIYOR! Bel altı imalı sözde şaka yollu tabirleri kanımı donduruyor neymiş ne olmuş bu adam dedirtiyor!
  2014 yılı sonlarında dinlemeye başladık halen daha dinlemek istiyorum ama eski Cübbeli hocamı seviyorum şimdiki afedersiniz gevşek ağızlı sırıtarak mübarek Kadir gecesinde bile bel altı yok bu ay sizin anladiginiz 31 çekmiyor diyebilen pazarlardaki satici kisvesindeki hoca kılığındaki satıcı kimsenin sohbetlerini küçücük oğlum bile dinlemek istemiyor artık savunacak taraf bırakmadın artik…
  Mahmud Efendi sorsun da aklın başına gelsin, Allah sorsun da inşaallah düzelesin de hüznümüz gitsin! Dediğimi yap yaptigimi yapma diyen din bilgilerini parayla satan pazarcılar yeterince var sen olma bize anlat emredileni anlat biz yine dinleriz seni mübarek!

 70. Dan dini dastana diyor ki:

  Şöyle bi inceledim sizi. Komik bi dünyasınız valla. Komedinin dibine vurmuşsunuz.Takip edecem. Keyifli olur gibi.

 71. Furkan Kuru diyor ki:

  EDİTÖR ABİ, 🙋‍♂️, bunları bi de hocamızla irtibata geçip yapsanız… En üzüldüğüm nokta şu, hocaları kıyaslamaya başlıyorum çünkü hepsi birbirine sallamaya başladı. Ben kimin ilmine hangi ölçütlere göre güveneceğim. Hangisi keyfime geliyorsa o diyeceğim mecburen. hocalar bunu niyeyse göz ardı ediyor. İlmi avama bırakmak oluyor. Allah hepimize doğru yolu göstersin. Amin. Yorumlar ne kadar çirkin yav. İnsanlar aklını ruhunu vicdanını satmış, doğruya doğru yanlışa yanlış diyemez olmuş, imtihanın binbir türlüsü…

BİR YORUM YAZ