Kim Yazıyor?

Bu sitenin yazılarını kim yazıyor?

Müsellem.net olarak yayına başladığımız günden beri ismimizin hakkını vererek yayın yapmaya gayret ettik. “İnkar edilemeyecek olan” manasına gelen “müsellem” isminin gereğince hareket ettik. Hem hak olandan gayrısını söylemekten imtina ettik, hem “hakkı söylemek vaktidir” dediğimiz zamanlarda “Hakkı Haykırmak İçin” yanlı eleştirileri dikkate almaksızın söyleyeceğimizi söyledik. Tüm bunları yaparken umuma ve ümmete zarar dokunmasından endişe ettiğimiz meselelerde itidalli davrandık, kimi zaman bekledik, kimi zaman erteledik.

Yaptığımız eleştirler yahut hakkı söyleme girişimlerimiz birilerince yanlış yorumlandı. Ne yanlış yorumları sıralayacağız bu sayfada ne de yanlışlara tek tek cevap verip dikkate alınmak mutluluğunu yaşatacağız yanlış sahiplerine.

Ancak çok yüzeysel bir inceleme ile anlaşılabilecek olmasına rağmen birkaç koldan sual edilen bir meseleyi açıklamak gerektiğini düşündük:

Bu sitenin yazılarını kim yazıyor? 

1- Sitemizde, yazıların içinde de görülebileceği üzere belli sayıda yazarımız var. Yazılarını birçok meşakkat içinde hazırlamak üzere çeşitli fedakarlıkta bulunarak hazırlıyorlar.  Bu yazarların yazıları yazar ismine tıklanarak ulaşılabileceği gibi, hangi kategoriye uygun muhtevada ise o kategorideki yazılar içerisinden de ulaşılabilir. Yazıların altında yazarın ismi zaten mevcut.  İçerikten yazarın sorumlu olacağı hakikati ile birlikte müsellem.net’de ehl-i sünnete muhalif paylaşım bulunmaz. (Bu konuda ikazlarınız dikkate alınır.)

2- Sitemizde iktibas kategorisi var. Okuyucularımıza ulaşmasında fayda hasıl olacağını düşündüğümüz bir kısım yazıları doğrudan sitemize iktibas ediyoruz.  Editör tarafından eklenen yazılarımızda, yazı sonunda yazının sahibi ve iktibas yapılan yer belirtilir.

3-  Sitemizde özellikle güncele dair okuyucuları aydınlatmak, kafalardaki karışılığı gidermek ve bir kısım meselelerin daha kolay anlaşılabilmesini sağlamak adına bazı yazılar yayınlanmaktadır.  Bunlar sitemiz yönetiminin birlikte emek harcayarak kollektif bir şekilde ortaya çıkardığı yazılardır.  Bu tür yazılar da herhangi bir yazarın adı belirtilmeksizin “editör” tarafından yayınlanır. Sitemiz yönetiminde bulunan yazarlar tarafından hazırlanan ve yazar ismi belirtilmeyen yazılarda, meselenin bir şahsın görüşü olmadığı, ortak fikir beyanı olduğu anlaşılması gerektiği düşüncesinin, yazar ismi vermemek politikamız üzerinde etkisi olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu hassasiyet göz önünde bulundurulunca yazının muhtevasından çok yazarına odaklanan gözlerin boş yere yorulduğunu söylemek gerekecek. Söylenenler doğru ise yazarın kim olduğunun ne  ehemmiyeti var?

Son olarak, zihinleri gereğince aydınlatabilmek ve muhtemel soru işaretleriyle itirazları peşinen def edebilmek için bol dipnotlu çalışmayı tercih ediyoruz. Dipnotlarda kaynak belirtirken mümkün olduğunca birincil kaynaklara gitmeye, birden fazla yerde yayınlanmış yazılar ve paylaşılmış videolarda, resmi site ve hesapları kaynak göstermeye çalışıyoruz.

Yazılarımız reklam, polemik oluşturmak, maddi çıkar elde etmek, birileri karalamak/kötülemek, birilerini methetmek/göklere çıkarmak amacıyla yazılmazlar.  Bizim böyle bir niyet ile yazı yayınladığımızı söylemek, en kötü ihtimalle “su-i zan” olması sebebiyle vebaldir.

Ne diyorduk:  “Biz niyetinden emin kimseleriz.”

Meselenin bize bakan yanı bundan ibarettir.
Gayret bizden muvaffakiyet Allah’tan.