Kim büyüktür: “Allah mı yoksa Komünist Parti mi?”

Başlık mazur görülebilir mi? Bir Müslüman bu soruyu sorabilir mi? Tabi ki hayır!
Ama bu soru Müslümana soruluyor, cevabı zulme ve ölüme götürüyor… 


– Kim büyüktür: Allah mı yoksa Komünist Parti mi?

– Anneme, silahlı bir güvenlik görevlisinin evimize girer girmez sorduklarında, elini göğsüne koyarak: “Komünist Parti!” diye cevapladı.

Güvenlik görevlisi evi terk etti ve diğer evleri gezdi. Kapı kapandı, ama annem elini göğsünde tutmaya devam etti. Eğer kendi evinde yuksek sesle “Hayır, Allah büyüktür” deseydi, evin içine yerleştirilmiş gizli bir cihaz aracılığıyla duyarak, “aydınlanma kampı” ( Sözde EĞİTİM KAMPLARI) olarak adlandırılan toplama kampına götürmek için geri dönerlerdi. Evde annem ve ben kaldık. Bu nedenle, evde yalnız kalmamam için Komparti büyüktür, demek zorunda kaldı. şimdi, annemin dudaklarında “Allah, Allah, Allah” diye fısıldadığını fark ettim.

Benim adım Ayzire yani “Ay” hilal anlamına geliyor ve Zire “akıl” anlamına geliyor. 18 yaşındayım Kazakım. Gulca kasabasında yaşıyoruz. Ailemizde: büyükannen, babam, annem, abim, yengem ve ben, sadece 6 kişi yaşıyorduk. mutlu bir aileydik. Bizler Kazak’lar, ulusal huzursuzluklara ve dinsel aşırılığa karışmayız. Ancak şu anda evde sadece annemle ben kaldım.

Neden?

Hepsini kronolojik sırada söyleyim.

Annem Gülyaş, 40 yaşında beni doğurdu. Bu yüzden çok şımarık büyüdüm. Abim ile çalışmalarımızdaki başarılarımız onlara büyük ilham verdi, ben ve abimle gurur duyuyorlardı. Abim Erlan, Khorgos, Urumçi ve Almatı arasındaki iş seyahatinde bulundu, bazen Çin’in iç eyaletlerinde iş yapmaya gitti. Babam Bolat, Gulca’da Kazak dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı. Büyükannem – Aişe, bize Kazak halk masalları ve şiirlerini, şarkılar öğretti. Kurban-Ramazan , Oruç, Nevruz bayramları büyük bayramlardı ve abimde bu bayramlar için eve dönüyordu ve o günler ailemiz için mutlu zamanlardı. Babam ben okuldan mezun olduktan sonra, tarihi vatanımıza – Kazakistan’a dönmeyi planlıyorduk.

Her şey, Chen Quanguo’nun,Doğu Türkistan ( Sözde özerk bölge) Merkez Komitesinin Birinci Sekreteri pozisyonuna girdiğinde, yani Ağustos 2016’da başladı. Doğu Türkistan topraklarında, özellikle Gulca şehrinde, doğrulama rejimi uzun zaman, önce katı olmuştur, ancak şimdi tamamen yoğunlaşmıştı. Camileri yıkmaya başladılar, Kuranlar, dualar, tesbihler toplandı ve yakıldı.
Hukuki din adamları tutuklandı ve ” vahşi imamlar için aydınlanma kampı” olarak adlandırılan merkezlere gönderildi, hatta bazıları öldürüldü, büyükannem “Allahim” kelimesini telaffuz ettiği için tutuklandı. Şimdi kaderini bilmiyoruz. arasında abim olan bütün gençler tutuklanıp “muhalif muamele” merkezlerine gönerildi. Teröristleri destekleyen ülkeler listesinde yer alan Kazakistan’ı ziyaret etmekle suçlanıyordu
İçinde yengemin de bulunduğu genç kadınlar ve kızlar, “mesleki gelişim” merkezlerine gönderiliriyor. O, telefonunda WhatsApp programını kurup, Kazakistan’da akrabalarıyla iletişim kurduğu için suçlanıyor. Büyükbabamın gömüldüğü yerde, Kuran’dan Arap alfabesiyle yazılmış yazıtları ve hilalı aldılar. Babam, okul arkadaşını geçirmek için mezarlığa gittiğinde kameradaki kayıtlara girmiş ve o da götürüldü. Hala nerede olduğunu bilmiyoruz.

“Vahşi imamların yeniden eğitilmesi” merkezlerinde hepsisi İmamlardan oluşuyor. Günde 3 kez 1 bardak votka, her gün domuz eti veriliyor. İçmemek ya da yememek isteyenler elektrik çarpması ile işkence altında kalıyor, açlıkla cezalandırılıyorlar, İslam karşıtı prensipler öğretiyor, pes etmeyenler için kafasına 21 saat zil çaldığı özel bir kask giydiriyor, sadece 3 saat uyku için çıkarılıyor.

“Muhalefetden yeniden eğitim” merkezindendekiler terörizme destek veren 26 ülkeyi ziyaret edenleri içeriyor: Cezayir, Afganistan, Azerbaycan, Mısır, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kenya, Libya, Güney Sudan, Nijerya, Suudi Arabistan, Somali, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan, Suriye, Yemen, Irak, İran, Malezya, Tayland, Endonezya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri. Pasaportunuz bu ülkelerin mühürlerini içeriyorsa, tutuklanacaksınız. Her gün, bu ülkelerin ve İslam’ın olumsuz haberlerini ve Çin Komünist Partisi’ni destekleyen video kliplerini gösteren video klipler var. Bir odada 50-60 kişi oturur, sadece lahana çorbasıyla beslenirler, ayrıca zor iş yapmak zorunda kalırlar. İnsanlar yanlış davranışlarının derecesine göre ayrılır: ağır, orta ve hafif. Yüksek derecede suçlanan insanlar, “dörtlü”, yani el ve ayaklarıyla, suçu orta olanlar eğilerek ve hafif suçlananlar düz olarak yürüyebilirler. Çoğu kimyasal ve uranyum endüstrisinde zehirli gazlarda çalışırlar.

Kadınlar “eğitim” merkezlerinde tututklanıyor, orda kıyafet dikmek zorunda kalıyor maaşları ödenmiyor, 24 saat çalışıyorlar. Her yerde, duşta, tuvaletlerde kameralar kuruluyor. Onların hareketleri 24 saat gözetim altında. Eğer bir kişi çalışmaktan vaz geçerse, o zaman saldırı, işkence ve başkaları gibi cezalara maruz kalırlar, ayrıca kadınlara tecavüz vakaları da vardır.

Şu anda, toplam olarak, XUAR’a göre, tutuklanan ve halkı “yeniden eğitmek” için gönderilen insan sayısı yaklaşık: Uygurlar – 3 milyon kişi, Kazaklar – 200 bin, Dungan – 10 bin, Çin Ortodoks – 3 bin 500 Han, siyasi söylentileri yaymak için tutuklandı. Bu rakamlar her geçen gün artıyor ve bu kampanya diğer illere yayılıyor. Çin’in iç bölgelerinde kiliseler yok edildi, kutsal edebiyat yakıldı, rahipler tutuklandı.

Şu anda, bizim evimizde bizimle birlikte yaklaşık 40 yaşlı Çin Hanesi olan Wang Jun adlı birisi yaşıyor. Hareketlerimizi sürekli olarak takip ediyor ve çince konuşmamızı talep ediyor, Sadece tuvalet ve duşta bizi takip etmiyor, kalan zaman her zaman yanında. Çin hükümetine, siyasetine ya da ulusuna karşı eleştirileri dinlerse (ya da öğrenirse), derhal yüksek makamlarına haber verir ve onlar tutuklamaya adamlarını gönderir. Çin geleneksel bayramlarini kutlamaya, Çin’den getirilen etleri yemeye emir veriyor. Eğer yemiyorsanız veya hangi hayvanın eti diye sorarsanız, o zaman bizi “yeniden eğitim” kamplarına göndermekle tehdit ediyor.

Her evde, kişisel araçlar, kurum, okullar, dükkanlar, sokaklarda dinleme veya video gözetleme cihazları var. Her 500 metrede polis arabaları var. Sokakta Çince karşıtı ifadeler duymuş veya fark etmişlerse, o zaman polisler o kişiyi yerinde ele geçirip “yeniden eğitim” kampına gönderirler.

Evimizde bizimle yaşayan kişi, anneme beni Çinli erkendirme Han’a (Çin’in uyruğuna) teklifinde bulundu. Doğu Türkistanda bütün insanlardan pasaportlar alındı. Yurtdışına çıkmak için, 1den 3 aya kadar bir süre için olsa da, devlet güvenlik kurumlarına bir dilekçe gönderilir. Süre aşılırsa, suçlu “yeniden eğitim” e gönderilir. Yine de, yurt dışından döndükten sonra, 20 gün içinde bir soruşturma düzenlerler, soruyorlar: kimle tanıştılar, ne hakkında konuştular, yabancı muhatapların adresleri, vs.

Şehrimizin merkezin de ölüleri yakmak için bir krematoryum inşa ediliyor. Ölülerin, toprağa görülmesi ve merhumun İslami geleneklere göre kaldırılması artık yasaklanmış durumda. Doğu Türkistanda ölen tüm insanlar (her Müslüman) yakılacak ve külleri evin duvarında asılı duran özel bir ürünün içinde saklanacaktır. Annem bunu hatırladığında, ağlar. “Tek hayalim yere gömülmek” derdi.

Evimizde yaşayan Wang Jun, “Zire” olarak adlandırılmamı emretti, çünkü “Ay”, İslam’ı simgeliyor.

Doğu Türkistan da, herkes “Büyük Çin ulusunun yaratılışı ve refahı” konusunda Xi Jinping siyasetini destekliyor. Bu politikanın temel amacı, diğer ulusların, lehçelerin ve dinlerin tahrip edilmesi, dinsiz ve tek bir dil ve komünist görüşlü – bir Çin ulusunun yaratılmasıdır.

Sevgili okur, Teröre ve aşırılığa karşı hiçbir savaşın olmadığı konusunda sizi temin ederim. Burada Yahudi soykırımı, Avustralya yerli halkı asimilasyon politikaları, Güney Afrika aparteidi, 1969’un kültür devriminin analogı yaşanıyor. Biz Kazaklar ve Uygurlar terörist değiliz, aşırılıkçılar değiliz. Bu mektubun sınırın ötesine ulaşabileceğinden emin değilim, ama yine de şansımı denemeye karar verdim. “Kim büyük: Allah mı Komünist Parti mi?” sorusu üzerine endişelenmeye başladım. Belki de “yeniden eğitim” e gönderileceğim, ama sizi temin ederim ki bu bir rüya değil, hayatımızda gerçekleşen gerçek olaylar.

Kim büyüktür: Allah mı yoksa Komünist Parti mi?

Ayzire Bolat
16.04.2018 – Gulca

* Bu mektup, Ebubekir Sifil Hocaefendiye ulaşmış, resmî sitesinde yayınlanmıştır. Mektup burada da aynen yayınlanmıştır.

Editör
Musellem.net editörü...