Âlem-i İslâm – İhsan Şenocak


Eser: Âlem-i İslâm

Müellif: İhsan Şenocak

Yayınevi: Hüküm Kitap


Yüzyıllarca bir arada yaşamış insanların bugün farklı ülkelerde, zulüm altında yaşamaları yüreklerimizi sızlatmaktadır. Büyük bir devletin, kocaman bir imparatorluğun fertleri iken, bugün her biri farklı sorunlarla boğuşan, parça parça olmuş bir ümmetiz. Hepimiz, tespih taneleri gibi, yeniden bizi bir araya getirecek ve başımıza imam alacak bir yiğit beklemekteyiz.

Parça parça olmamız yetmiyormuş gibi, yüzyıllarca bir arada yaşadığımız kardeşlerimizi de tanıyamaz hale gelmişiz. Kim nerede yaşar? hangi ülke Müslüman? Hangi ülkede ne kadar Müslüman nüfus var bilemiyoruz. Son dönemde birbiri ardına seri kitapları çıkaran İhsan Şenocak hocamız, dünya üzerinde hangi ülkede Müslüman var? Sıkıntıları neler? Hangi alim, hangi ülkede yaşar? Vefat eden alimlerin yolunu takip edenler var mı? gibi sorulara bir seyahatname tadında hazırladığı bu eser ile cevap vermiş.

Bu çalışma sayesinde Medine’den Şam’a, Mısır’dan Gana’ya, Kazablanka’dan Hindistan’a, Türkistan’dan Rumeli’ye ve Nihayet Kudüs’e ümmet coğrafyasına kısa bir gezinti yapıyorsunuz.

Hem bu cografyaları tanımak, hem de buralarda yaşayan alimleri tanımak isteyenlerin okuması gereken bir kitap.
Kitap 279 sayfa olup kolayca okunup bir kaç bitirilecek ve hazmedilebilecek özellikte..


Raif Koçak

2017-10-25T12:05:13+00:00

Yazıya Bir Yorum Yapın