Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: Ebubekir Sifil Hoca Hakkında.  (Okunma sayısı 2395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 23, 2017, 06:47:05 ÖS
 • Yönetici
 • İstikrarlı Üye
 • *****
 • İleti: 222
 • Teşekkür: 21
  • Profili Görüntüle
  • Hakkı Haykırmak İçin
Facebookta bir kardeşimiz yazmış. Bir araya getirerek buraya paylaşayım.

Ebubekir Sifil kimdir diye arayanlar buna da tevafuk ederlerse iyi olur.

----

Ebubekir Sifil.

Ebubekir Sifil Hoca efendi ehl-i sünnet ve'l cemaat yolunun muhafazasına hayatını tahsis etmiş bir büyük şahsiyettir.

Bu aralar Ebubekir Hocamızın yakasına uzanan eller arttı! O elleriniz birbirine dolansın! Kiminle uğraştığınızı sanıyorsunuz siz!

İlk olarak modernistler üzerinden modernizmi çürüttü. Sonra Mutezile ve cehmiyye bâtıl fırkalarına mensup ilahiyatçıları yerle bir etti.

Vehhâbiliği kaç sohbetinde hâk ile yeksân etti. Onlarca müdellel yazıyla Türkçe neşriyat içerisinde ümmetin muhafazasına çalıştı.

Sonra Hikemiyat kitabıyla tasavvufi olarak gönül tamirine çalıştı. Sana Dinden Sorarlar isimli 2 ciltlik kitaplarıyla ümmetin yüzlerce suâline cevap verdi ve ilmin yolunu açtı.

İlahiyat fakültelerindeki bid'atçi onlarca insanı hak ettikleri derekeye elinin tersiyle itti. Ümmetin gençlerinin muhafazası için çok ehemmiyetli bir hamledir bu.

Ankara'da hadis-i şerif şerhi yaparak insanlara Resulullah aleyhisselam'ın hayatından pencereler açmak gayesini güttü.

İslâmî Bilincin İhyâsı ismini verdiği sohbetler ile binlerce insana ehl-i sünnet ve'l cemaat inancını aşıladı, bid'at mezhep ve bid'at sahibi kişileri tahlil ederek hepsinin iddialarını çürüttü.

Avrupa'ya giderek İsviçre, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde oranın dertli insanlarıyla buluşup ehl-i sünnet davası için oralarda da at koşturdu.

Türkiye'de onlarca dernek ve fakülte gezerek ehl-i sünnet davasını anlattı. Diriliş Sohbetleri ile bir sürü il gezdi ve binlerce insana yine bu davayı anlattı.

İki ayrı bölüm halinde Mişkatül Mesabih isimli hadis kitabından senelerce şerhler yaptı, ehl-i sünnet ve'l cemaat inancını esas alarak insanlara sağlam fikir ve şuur aşıladı.

RUZEM ismini verdiği internet vasıtasıyla tedrisat yapan bir sanal medrese kurarak Dinler Tarihi, Kelam, Hadis, Akaid, Mezhepler Tarihi gibi islâmî ilimleri sayıları yüzleri aşan insanlara bire bir okuttu.

Darulhikme'nin hizmetlerinde yer aldı ve yüzlerce talebenin islâmî ilimlerden behresi olsun için senelerce yüzlerce insanla ilgilendi.

Rıhle isimli bir dergiyle ehl-i sünnetin müdafaasını yaptı.

Erkam Radyo'da 88 dersten oluşan Amentü Hassasiyeti sohbetleriyle çürütmediği bâtıl mezhep kalmadı. Devam eden Tefekkür Ufku sohbetleriyle de her hadiseye ehl-i sünnete göre nasıl bakılır mantığını kalplere nakşetmek üzere devam ediyor.

Son asrın en büyük alimlerinden Zahid el-Kevseri'nin kitaplarını tercüme etti ve etmeye devam ediyor.

Sahn-ı Seman isimli derneğin kuruculuğunu yaptı ve bu dernek ehl-i sünnetin kalesi mesabesinde Eyüp'te dimdik duruyor. Onlarca talebe islâmî ilimleri okuyor burada.

Şu kitapları ile ümmetin yolunu hayra açmak için mücadele etti:

Sana Dinden Sorarlar 1-2
İhya ve İnşa
Hikemiyat
İslâmî Bilincin İhyası
Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler
İdrak ve Tasdik
İstikamet Yazıları 1-2
Modern İslam Düşüncesinin Tenkidi 1-2
Müslümanca Bir Hayat İçin
Ehl-i Sünnet Akaidi Muhtasar Tahavi Akidesi Şerhi
Sözü Müstakim Kılmak 1-2
İslam ve Modern Çağ 1-2-3
Çağdaş Dünyada İslami Duruş
Böyle Seslendiler
Hazreti Ömer ve Nebevi Sünnet
Hazreti İsa (Bir İtirazın Tahlili)
İslami Duruş

TVNET televizyon kanalında Talha Hakan Alp Hoca ile birlikte 50 programdan fazla ehl-i sünnet hassasiyetini anlattılar ve ehl-i sünnet ve'l cemaat hoca efendileri de davet ederek ümmete hizmet ettiler.

Sayısı onu geçen dergide yine ehl-i sünnet hassasiyetini işlediği yazıları yayınlandı.

Vahdet, Milli Gazete gibi gazetelerde yüzlerce yazıları yayınlandı ve O yine ehl-i sünnet ve'l cemaat anlayışına hizmet ediyordu.Şubat 23, 2017, 07:07:37 ÖS
Yanıtla #1
 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 22
 • Teşekkür: 0
 • Müsellem Forumları
  • Profili Görüntüle
Ebubekir Sifil hocayı ismen bilsem de, onu daha çok tanıma fırsatını Cübbeli Ahmet Hoca ile regaip gecesi reddiyelerinde tanıdım. Yıllardır Cübbeli Ahmet Hocayı dinleyen biri olarak, ona reddiye yapan bir hocayı merakla dinledim. Sunmuş olduğu deliller, yapmış olduğu nakiller beni hayrete düşürmüştü. Hemde sunduğu delillerin bir kısmı Cübbe Ahmet Hocanın sunduğu delillerin arasında idi. Ondan karşılıklı reddiyelerini dinledim. Ebubekir Sifil hocanın yapmış olduğu reddiye kalbimi mütmain etti. O günden sonra sürekli olarak onu takip etmeye gayret ettim. Benim bir çok yönden gelişmeme muhakememin kuvvetlenmesine vesile oldu. Artık bir tek yönden değil değişik yönlerden de düşünmemi sağladı. Onun vesilesiyle kadim eserler ile birlikte yeni eserlerede yönelerek bir çok yönden Meleke kazandım. Allah ondan razı olsun çok büyük derdi ve emeği var ümmet üzerinde...
Şubat 26, 2017, 11:57:02 ÖS
Yanıtla #2
 • Yönetici
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 83
 • Teşekkür: 8
 • Müsellem Forumları
  • Profili Görüntüle
Allah (Celle Celâluhû) râzı olsun, kardeşimiz düşüncelerini çok güzel bir şekilde aktarmış. Benim hocamızla tanışmam 2004 senesine dayanıyor. Milli Gazetedeki köşe yazılarıyla tanıdım ve daha sonra takip etmeye başladım. İnternet sitesi kurulduktan sonra da müdavimi oldum. Tanışıklığımız sonra şahsî tanışma seviyesine taşındı çok şükür. O günlerden bugünlere kendisi hep referansımız oldu. Birçok konuda gözümüzü açtı. Allah Te‘âlâ sa‘yini meşkûr eylesin. Bu başlık altına, ileride yazacağımız pek çok şey olacaktır muhakkak. Kitapları ve sohbetleri hakkında değerlendirmelerimizi de zaman zaman ifade ederiz.
Şubat 27, 2017, 11:47:45 ÖS
Yanıtla #3
 • Katılımcı Üye
 • **
 • İleti: 77
 • Teşekkür: 1
 • Müsellem Forumları
  • Profili Görüntüle
Ebubekir Sifil hocayı  tanımam biraz farklı oldu. Oturduğum semtte çocukluk arkadaşlarimdan telefon aldim yanlarına gittim bana İslami tebliğ ettiler ama ne tebliğ .Fatih Sultan Mehmet kâfir peygamber efendimiz sav annesine müşrik derken sıralı herkesi kâfir ilan ettiler akabinde bana bayağı da kitap verdiler.Kitapları halamın oğluna verdim bunlar nedir ne değildir bı bakarmisin oda sağolsun inceledi bunları boşver Ebubekir Sifil hoca var dedi öyle tanımış oldum kendilerini.Allah razı olsun ondan.Belki halaoğluna sormasam o bana Ebubekir Sifil hocayı önermese şuan vahim bir durumda olacaktım.
Bu arada bana verdikleri kitapların yazarlar Ebu Hanzala ve daha niceleriydi.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2017, 11:51:23 ÖS Gönderen: Karahasanoglu »
Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm
Dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20