Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: Hâricîlerin Gerçekleştirdiği Suikastler  (Okunma sayısı 373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2018, 05:34:55 ÖS
  • Administrator
  • Tecrübeli Üye
  • *****
  • İleti: 262
  • Teşekkür: 8
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Hâricîlerin Gerçekleştirdiği Suikastler

Nehrevân Savaşı’nda saygı duydukları pek çok kişinin öldürülmesi, Hâricîler tarafından uzun zaman hatırlanacak ve öldürülenlerin hatırası, isyanı teşvik edecektir. Diğer yandan, öldürülenlerin öcünü alma isteği, Hz. Ali’ye suikast düzenlenmesi sonucunu doğuracaktır.

Arkadaşları öldürülen Hâricîler Hz. Ali’ye büyük bir kin duyuyorlardı. Mekke’de bir araya gelen bir grup Haricî, toplantı düzenleyerek siyasî krizin sona erdirilmesi için Ali, Muâviye ve Amr b. el-Âs’ın öldürülmesine karar verdiler. Abdurrahman b. Mülcem, Hz. Ali’yi öldürecekti. 3 suikastın da aynı gün (17 Ramazan 40/ 24 Ocak 661) düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Kararlaştırılan günün sabah namazında Hz. Ali mescide girerken, kapıda pusu kuran Hâricîler kendisine saldırdılar. Yaralandı ve 2 gün sonra hayatını kaybetti. Hâricîlerin Hz. Ali’yi şehit etmelerinin altında onu, memleketin içinde bulunduğu kargaşaya neden olan kişilerden biri olarak görmeleri kadar, Nehrevân’da öldürülen akraba ve arkadaşlarının öcünü almak da yatar.

Hz. Muâviye’yi öldürme görevini üstlenen Bürek b. Abdullah, Şam’da mescide gitti. Sabah namazını kıldırırken Hz. Muâviye’yi elindeki hançerle kalçasından yaraladıysa da öldüremedi. Hz. Amr b. el-Âs’ı öldürmek için Mısır’a giden Amr b. Bekir de aynı gece pusu kurdu. Fakat Hz. Amr b. el-Âs hasta olduğu için kendi yerine namaz kıldırmak üzere kadı Hârice b. Huzâfe’yi gönderdi; öldürülen o oldu.

Kaynak: Adnan Demircan. Derin Tarih Dergisi. Eylül 2012. sy. 6; s. 34.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20