Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: MUSTALAHU'L-HADİS'İN GÜZEL VE VECİZ BİR TANIMI  (Okunma sayısı 649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2018, 07:46:21 ÖS
  • Administrator
  • Tecrübeli Üye
  • *****
  • İleti: 279
  • Teşekkür: 8
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
MUSTALAHU'L-HADİS'İN GÜZEL VE VECİZ BİR TANIMI

Büyük âlim Üstad Süleyman en-Nedvi (rahimehullah)'nin rivayetin önemi ve rivayet tenkidinin gerekliliğiyle ilgili önemli bir açıklamasında Usulu'l-Hadis, başka bir ifadeyle Mustalahu'l-Hadis'in güzel ve veciz bir tanımı yapılmıştır. Nedvi, Sünnetin manası ve konumunu beyan sadedinde şöyle der:

"Rivayet, insanoğlu için zaruri olan bir husustur. Hiçbir ilim ve hiçbir dünyevi iş nakil ve rivayete başvurmaktan kendini alıkoyamaz. Zira her insanın bütün olaylarda bizzat hazır bulunması mümkün değildir. Hazır bulunmayanların haberdar olmaları da ancak sözlü veya yazılı rivayet yoluyla mümkündür. Sonraki kuşakların aynı hadiseden haberdar olmaları da bir önceki nesilden rivayet ve nakil yoluyla gerçekleşebilir. Geçmiş ve mevcut ümmetlere ait tarihi bilgiler, din ve mezhepler, filozoflara ait teoriler ve milletlerin tecrübe ve katları sadece bu yolla yani nakil ve rivayet yoluyla bize ulaşmıştır.

Kur'an-ı Kerim de bize rivayet yoluyla intikal etmiştir. Ancak burada Kur'an'la hadis arasında bir fark vardır. Şöyle ki: Kur'an-ı Kerim'in tevatürle nakledilmesine karşın, hadisler sayılı raviler tarafından bize aktarılmıştır. Fakat bu raviler, meçhul olmayıp meşhur kimselerdir. Keza bunlar durumları, davranışları bilinen ve isnatları korunan kişilerdir. Kur' an ve hadis arasındaki bu fark, yakın ve itimad derecesi bakımından bir farklılık gerektirir. Yoksa kabul ve itibar etme noktasında bir farklılık doğurmaz. Bu her müslümanın kabul ettiği bir farktır. Hiç kimse Kur'an ve Sünnetin bütün yönlerden eşit olduğunu ileri sürmemektedir.”

Kaynak: el-Muslimun dergisi, c. 6, s. 565, sayı: 6/49; Nedvi, Tahkiku Ma'na's Sünneti ue Beyôni'I-Hôceti ileyhô, 49-54’den alıntıyla Muhammed Salih Ekinci. Hüccet Değeri ve Tedvin Açısından Sünnet. Çev. Metin Yiğit. Rağbet Yayınları. İstanbul 2015. s. 226-7.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20