Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: Osman bin Talha R.a hk  (Okunma sayısı 1057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 05, 2017, 03:23:16 ÖÖ
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Teşekkür: 1
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
http://www.turktarihim.com/Süreyciler_HzOsmanın_Kılıcı.html

Selamın aleyküm
Geçen gün Kabe'nin anahtarının teslim edildiği aile hakkında bir kaç şey duydum,internette gezerken bu bilgiye ulaştım.Bu hakikat olsa eminimki bir şekilde konusu lurdu ,yinede incelemekte fayda var.

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm
Dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm
Şubat 05, 2017, 07:22:14 ÖS
Yanıtla #1
  • Yönetici
  • İstikrarlı Üye
  • Teşekkür: 21
    • Profili Görüntüle
    • Hakkı Haykırmak İçin
Yazının bir kısmına baktım. Tamamını okuyup mesele üzerine biraz araştırma yapmakta fayda var dediğiniz gibi. 

Genel olarak klasik İslam tarihi eserlerinde Mekke'de mevcut Türklerden bahsedildiğini hiç gördüğümü hatırlamıyorum.
Şubat 07, 2017, 01:46:55 ÖS
Yanıtla #2
  • Yönetici
  • Katılımcı Üye
  • Teşekkür: 8
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle

Malumunuz olduğu üzere İslâm tarihinin tespiti konusunda –tarihin her türünün tespitinde olduğu gibi- bilgi kaynağı ‘haber’ olması hasebiyle ulemânın çalışmaları haberin sıhhati üzerine olmuştur. Tarihte birçok şey iddia edilmiş ve gündeme getirilmiştir. Türk sahâbîlerin varlığı konusu da özellikle belli bir kesim tarafından iddia edilmektedir. Bu iddiaların ipe sapa gelmez, basit şeyler türünden tamamen temelsiz şeyler olmadığını da ifade etmekle beraber, ulemânın haber tespitiyle ilgili usulüne uygun şekilde doğrulanamadığını da belirtmemiz gerekiyor.

Hazreti Peygamber (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)in Türk kıl çadırında konakladığını da beyan eden rivâyetlerle beraber bu konuda pek çok şey iddia edilmiştir. Benzer iddiaları bu başlık altında toplayabiliriz.

Hazreti İbrahim (Aleyhisselâm) ın eşlerinden birinin Kantura olduğu, Kantura’nın bir Türk Hakanının (Bilge Kagan olduğu da iddia edilir isim zikredilerek) kızı olduğu ve soyunun bir kısmının oradan yürüdüğü de bu iddialar arasındadır. Bunu kısmen doğrulayan hadîs-i şerîf de kayıtlıdır hadis kaynaklarımızda.

Ama Osman İbnü Talha (Radıyallâhu Anh) ve ‘Hicâbe’ hizmetini yukarıda kısaca kaydetmiş olduğumuz verilerle birlikte düşündüğümüzde de birçok problem çıkıyor. Zira Osman İbnü Talha (Radıyallâhu Anh)a intikâl eden Hicâbe’nin Hazreti İsmâil (Aleyhisselâm)dan itibaren geldiği ifade ediliyor. Dolayısıyla onlar Hazreti İsmâil (Aleyhisselâm) ın soyundan olmuş oluyorlar. Yani sadece yüzeysel bir değerlendirmede bile birtakım sıkıntılar çıkıyor.

Ayrıca, girişte de ifâde ettiğimiz gibi, bir sahâbînin nesebini ve kabilesini tespit etme konusunda başvuracağımız kaynaklar ricâl, vefayât vb. alanda kaleme alınmış eserlerdir. Osman İbnü Talha (Radıyallâhu Anh) ın hâl tercemesine onun soyunun Hazreti İsmâil (Aleyhisselâm) a ulaştığı ifade edilmiştir. Hazret, İsmail (Aleyhisselâm)in çocukları Hicâz'da bulunmuş; Kantura'nın çocukları ise Türk Coğrafyasında kalmışlardır. Eğer Arap Yarımadasına göç etmişseler de bu sonradan olmuş olabilir. Hicâbenin tarihine de bu pek uygun düşmüyor.

Yine de ben kısa bir araştırma sonucunda bu verilere ulaştığımı ifade edeyim. Detaylı araştırmalar ne sonuç verir bakmak lazım.

Türklerin, İslâmiyet'ten önceki dinleri konusunu da belki insafı elden bırakmadan detaylı bir şekilde irdelemek gerekiyor.
Şubat 09, 2017, 12:45:22 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Eyvallah üstadım.
Şubat 17, 2017, 08:11:43 ÖS
Yanıtla #4
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle

bu programda dediğim detaylara girilmiş.Zamanınız olursa izleyin.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20