Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: Filistin hk  (Okunma sayısı 2046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2017, 11:17:40 ÖS
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Teşekkür: 1
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Selamın Aleyküm.
Arkadaşlar incelediğim şii haber siteleri diğer islam coğrafyalarının sıkıntılarına nazaran daha çok Filistin coğrafyası ile ilgileniyor.Filistin çoğunluk mezhebi nedir yada İsrail terörüne karşı yoğun İran desteğimi alıyorlar acaba.
Yani kırk katır kırk satır durumumu söz konusu.Ya şii grup tarafından desteklen yada İsrail tarafından sistemli bir şekilde öldürül.

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm
Dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm
Ocak 19, 2017, 11:20:59 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Yönetici
  • Katılımcı Üye
  • Teşekkür: 8
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
ve aleykumusselâm. Belki detaylı bir cevap gerekiyor sorunuza; fakat şunu ifade edelim ki Filistin'deki siyâsî yapı genel olarak Hamas ve el-Fetih etrafında toplanmış durumda. Bunun yanında irili ufaklı cemaat yapıları da yok değil. Hamas'ı sağ ideolojiye, el-Fetih'i ise sol ideolojiye yakın olarak değerlendirebiliriz. Bu iki muhalif birbirlerini Şiîlikle falan itham etse de zaman zaman gördüğümüz kadarıyla her iki yapı da Sünnî. İçlerinde illa ki farklı kimliklere sahip kimseler vardır. Zaman zaman belki Suud Vehhâbîliği ve İran Şiîliği tarafından manipüle edilebilmektedirler.

Yanılıyor da olabiliriz ama görünen o ki bu gruplar i'tikâdî kimlikten ziyâde direnişi ön plana aldıklarından hamiyet-i dinîye konusunda kendilerinden pek bir şey sâdır olmamaktadır. Yani mezhepsel duruşlarının tatmin edici olduğunu söyleyebilmek pek kolay görünmemektedir.
Ocak 19, 2017, 06:18:53 ÖS
Yanıtla #2
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Eyvallah sağolasın.
Geçmişte bazı tanıdığım kişiler beni arayıp selefiligi anlatırken Filistin'in bahsini açmaması rağmen konuşmadılar hic,İran'a bağlı haber sitelerinde çokça Filistin manşetleri görünce sorma gereği duydum.
Ocak 19, 2017, 06:40:29 ÖS
Yanıtla #3
  • Yönetici
  • Katılımcı Üye
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Eyvallah sağolasın.
Geçmişte bazı tanıdığım kişiler beni arayıp selefiligi anlatırken Filistin'in bahsini açmaması rağmen konuşmadılar hic,İran'a bağlı haber sitelerinde çokça Filistin manşetleri görünce sorma gereği duydum.

Direkt bir bağlantı var mı bunu bilemiyoruz fakat Filistin birileri tarafından hep istismar ve politika malzemesi olmuştur. Seksen öncesi bizim memleketteki solcular da Filistin'de bilhassa Yaser Arafat etrafındaki solcu oluşumlarla pek sıkı fıkıydılar. Yanlış hatırlamıyorsam el-Fetih o zamanlar Sosyalist Enternasyonal'de de gözlemci konumunda bulunanlardan idi.
Ocak 20, 2017, 01:45:25 ÖÖ
Yanıtla #4
  • Katılımcı Üye
  • **
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Bu isidciler yarın Şii yada komünist ilan Edip mescidi aksa da bombalı eylem yapsa İsrail'in ekmeğine yağ sürerler.Hemde büyük dertten kurtulurlar yıkılmış olur.Acikcasi beni endişelendiren De bu.
Ocak 24, 2017, 07:48:27 ÖS
Yanıtla #5
  • Yönetici
  • Katılımcı Üye
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
Bize IŞİD’le ilgili ulaşan haberlerin doğruluğundan büyük oranda emin olamıyoruz. Eğer elimizdeki veriler doğruysa IŞİD, kıyamet ahbârı konusunda Yahûdilerle ve Evanjelist Hristiyanlarla aynı hareket tarzını benimsiyor ve hatta onlarla birlikte hareket ediyor.

Dolayısıyla onlara göre fitne ve kargaşanın artması beklenen kurtarıcının gelmesine zemin hazırlayan bir durum. Mescid-i Aksâ’nın bombalanması vs. bu kargaşayı artıracak bir gelişme olacaksa da, IŞİD’i kontrol edenler için bu bölge kutsal. Ayrıca bizim kaynaklarımızda da kıyâmet ahbârında yer alan bilgilere göre Hazreti Mehdî, kutsal emânetlere erişecek. Bunların bir kısmının Mescid-i Aksâ’nın da şu anda bulunduğu arazide daha evvel inşâ edilmiş olan Beytü’l-Makdis’de (onun enkâzında ya da altında).

Bu arazi önemli… Ama neler yaşanır, gelişmeler ne yönde olur bunu bilemeyiz. O dönemleri yaşarsak göreceğiz ya da yaşayanlar görecekler.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20