Musellem İslami İlimler Forumuna Hoş Geldiniz

Musellem İslami İlimler Forumu

Gönderen Konu: En Ayıp Soru  (Okunma sayısı 617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2017, 10:12:37 ÖÖ
  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 13
  • Teşekkür: 0
  • Müsellem Forumları
    • Profili Görüntüle
İslam’ın üç önemli esası iman ,ibadet ve ahlaktır birbirlerine bağlıdır ve biri diğerinin varlık / yokluk sebebidir. İman şeksiz ve şüphesiz Kuran ve sünnete inanmaktır. İnanıp hayata tatbik etmemek bunların sahibini günahkar yapar ama tek bir esasına bile inanmamak kişinin İslam dairesinin dışına çıkmasına sebeb olur.
İbadet denilince bir Müslüman için en başta geleni namazdır ve bu ibadet nasıl bir hayat yaşadığımızın ve ölüm sonrası nasıl ve nerede yaşayacağımızın da en temel göstergesidir tabi ‘dosdoğru’ kılınması şartı ile. Yüce kitabımız ‘dosdoğru’ kılınan bir namazın sahibini kötülüklerden alıkoyacağını ifade eder onlarca ayeti kerimede ve hatta zekat ile birlikte zikredilir.
İman bir kaledir ve bu kalenin en büyük muhafızı namazdır. Namazsız bir imanın sönme ihtimali yüksektir.
Namaz yaşamak istediğimiz hayatın gerçek yol göstericisi, uyarıcısıdır. Gün boyu değişik meşgaleler peşinde olan insanoğluna namaz, gidişatın nasıl ve nereye doğru olduğunu, metresinde litresinde, terazisinde bir yanlışlık olup olmadığını hatırlatan, gözünü, kulağını hangi istikamette kullandığını gösteren bir ibadettir. Allah Resulü (sav ) İslam’ın ilk yıllarından itibaren namaz hususun da çok dikkat çekmiş bir rivayete göre Fatıma annemize “kızım namazın olmazsa ahirette sana yardımcı olamam” buyurmuşlardır. Yine Müslüman olduğu halde kötülük yapan biri için namaz kılıyorsa yakında vaz geçecektir buyurmuşlar(sav) ve kısa zaman sonra o gencin dosdoğru hale geldiği görülmüştür.
Şu sual hemen akla gelir madem öyle İslam alemi niye böyle? Ne acıdır ki yapılan istatistikler namaz kılanların adedinin çok olmadığını gösteriyor yani niye böyleyiz in cevabı çok açık değil mi?
Avrupa da Müslümanlar arasındaki en ayıp sual “NAMAZ KILIYORMUSUN” derler.
Hülasa dosdoğru namaz kılanların çoğalması halinde İslam aleminin bir çok problemini kısa zamanda aşacağı çok açıktır.


Faydasız ilimden Allah'a sığınırım
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20